22/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Trans aktivist Janset Kalan, Balkanlar ve Türkiye’deki LGBTİ örgütlerinin çatı örgütü Eşit Haklar Derneği yönetim kurulu üyesi seçildi.

‘Transların bu ağa dâhil olması için çalışacağım’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans aktivist Janset Kalan, Balkanlar ve Türkiye'deki LGBTİ örgütlerinin çatı örgütü Eşit Haklar Derneği yönetim kurulu üyesi seçildi.

Kaos GL’nin 2015’teki kuruluş sürecinden beri çalışmalarına dâhil olduğu, Batı Balkanlar ve Türkiye’deki LGBTİ örgütlerini bünyesinde toplayan çatı örgüt Eşit Haklar Derneği- Equal Rights Association (ERA) Yıllık Konferansı’nda trans aktivist Janset Kalan yönetim kuruluna seçildi.

Kaos GL Derneği üyesi, trans aktivist Janset Kalan, ERA yönetim kuruluna seçilmesinin ardından KaosGL.Org’a konuştu. Kurulma sürecinin her aşamasında Pembe Hayatı temsilen katkı sunduğu bir bölgesel ağın, yönetim kurulu üyesi olarak seçilmekten dolayı mutlu olduğunu ifade eden Kalan, Türkiye'den trans aktivist olarak seçilmiş olmasının ayrıcalığının ve öneminin farkında olduğunun altını çizdi. ERA’nın Balkanlar ve Türkiye'deki LGBT örgütlerini bir araya getirerek LGBT meselesine Batı Avrupa ekseni dışında bir bakış açısı getirmeyi amaçladığını, bu alternatif ağın toplumsal barışı da kendisine misyon edindiğini belirten Kalan, bu ağa kendini yakın hissettiğini ve inandığı değerlere, hedeflere sahip olduğunu ifade etti.

“Öncelikli meselem trans kimliklerinin temsili ve cinsiyet muamması olacak”

Trans aktivist Janset Kalan değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “ERA’da çeşitlilik hâkim, her etnik, dini, dilsel grubu dâhil etme derdi var. Bugün için oldukça genç bir ağ ama hızla büyümeye devam ediyor. Bu ağın daha da genişlemesi, kesişimsel bir bakış açısını daha da geliştirebilmesi ve içselleştirebilmesi için ben de elimden gelen çabayı göstereceğim. Öncelikli meselem trans kimliklerinin temsili ve cinsiyet muamması olacak diye düşünüyorum. Özellikle transların bu ağa dâhil olması için çalışacağım. Ağ kurulduğundan bu yana Türkiye odağı hala tam anlamıyla oturmadı. Bu yüzden Türkiye'ye dair hem Avrupa Birliği hem de Birleşmiş Milletler düzeyinde ağın etki alanı ne olabilir ya da Türkiye gündemini daha yakından nasıl takip edebilirler alternatif yöntemler geliştirmeye çalışacağım.”

Kaos GL Derneği: “Janset Kalan dayanışmayı güçlendirecek”

Kaos GL Derneği olarak, ERA Derneği’nin yönetim kuruluna seçilen üyemiz, Janset Kalan’ı tebrik ediyoruz. Uluslararası özellikle bölgesel dayanışmayı güçlendireceğine ve özellikle OHAL sürecinde Türkiye’deki LGBTİ hareketle dayanışmayı arttıracağından eminiz.

ERA Yıllık Konferansı kendimizi güçlendirmeye odaklanıyor

ERA’nın “Kendimizi güçlendirmek, sistemle mücadele etmek, toplumları dönüştürmek” teması ile düzenlediği yıllık konferans Karadağ’ın başkenti Podgorica’da devam ediyor.

ERA, bölgede LGBTİ toplumu ve aktivistlerin karşılaştığı zorluklara, LGBTİ’lere karşı yeterince kapsayıcı olmayan sisteme ve toplumların LGBTİ’lere yalnızca yasal haklar vererek değil bu hakları içselleştirerek kucak açması gerekliliğine odaklanıyor. Konferans, yarın (23 Eylül) gerçekleştirilecek Karadağ Onur Yürüyüşü’ne katılımla son bulacak.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret