13/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Bir an önce gerekli yasal iyileştirmelerin yapılsın!

‘Zorunlu kısırlaştırma insan hakları ihlalidir!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsiyet inşa sürecinde zorunlu kısırlaştırma ve genital müdahaleye karşı imza kampanyası başladı: Bir an önce gerekli yasal iyileştirmelerin yapılsın!

Anayasa Mahkemesi (AYM) 14 Haziran' da “üreme yeteneğinden sürekli yoksunluk” şartını değerlendirecek.

AYM öncesi erktolia öncülüğünde aralarında Kaos GL Derneği’nin de olduğu LGBTİ, kadın ve insan hakları örgütleri imza kampanyası başlattı. Translara uygulanan zorunlu kısırlaştırmaya ve zorunlu genital müdahaleye karşı bir an önce gerekli yasal iyileştirmelerin yapılmasını talep etti.

AYM başvurusu hakkında bilgi almak için tıklayın.

“Zorunlu genital müdahale insan hakları ihlalidir”

“Zorunlu kısırlaştırma ve zorunlu genital müdahale insan hakları ihlalidir” başlıklı imza kampanyasında trans bireylerin resmî cinsiyet kayıtlarının değiştirilebilmesi için kalıcı kısırlaştırılma ve cinsel organ ameliyatı şartı koyulduğu belirtilerek şunlar vurgulandı:

“Bireyler kalıcı kısırlaşma şartını yerine getirmediği takdirde cinsiyet geçişleri devletçe tanınmıyor! Medeni Kanun'da, cinsiyet kaydı değişimi için tanımlanan "üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunma" koşulu, kişilerin bedensel bütünlüğüne yapılan insanlıkdışı bir müdahaledir ve bir insan hakkı ihlalidir. Bütün insanlar üreme hakkına sahiptir ve bu karar sadece onlara aittir! Ayrıca kişilerin cinsiyet kimlikleri, sahip oldukları genitallerden bağımsızdır. Her trans kadın vajina ameliyatı olmak istemeyebilir, sağlığı veya hayat koşulları buna elvermeyebilir. Her trans erkek de rahmini aldırmak veya penis sahibi olmak zorunda değildir. Bireylerin hayatlarına hangi genital organlarla devam edecekleri ve üreme organlarını kullanıp kullanmayacakları, temel insan haklarıdır ve devletin tasarrufunda olamaz!”

“AİHM üyesi tüm devletler gerekli yasal iyileştirmeyi yapmakla yükümlü”

Açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ve dünyadaki uygulamalar da hatırlatıldı:

“İsveç hükümeti, bu uygulamanın bir insan hakkı ihlali olduğunu kabul ederek, 2013 yılına kadar devlet zoruyla kısırlaştırılan tüm trans bireylere tazminat ödeme kararı aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise, Fransa'dan yapılan ve 2017'de karara bağladığı başvurular sonucunda, trans kimliklerin tanınması için zorunlu kısırlaştırma şartı uygulamasının bir insan hakları ihlali olduğuna hükmetti ve Türkiye dahil, AİHM üyesi tüm devletlerin gerekli yasal iyileştirmeyi yapmakla yükümlü olduğu uyarısında bulundu!

“Trans bireylere zorunlu kılınan ameliyatlar, Arjantin, Malta, Almanya, İsveç ve ABD'nin çeşitli eyaletleri gibi sayıları giderek artan birçok ülkede, cinsiyet kaydı değişimi için zorunluluk olmaktan çıkarılmaktadır. Kalıcı sonuçları olan bu hayati operasyonlar, bu ülkelerde tamamiyle trans bireylerin kendi insiyatiflerine bırakılmakta ve bireylerin üreme ve bedensel bütünlük hakları çiğnenmeden cinsiyet kaydı değişimi sağlanmaktadır.”

İmza kampanyası tam metni için tıklayın.


Etiketler: insan hakları, sağlık
Nefret