04/09/2018 | Yazar: Kaos GL

Cezayı yüzden fazla kişi izledi. Af Örgütü yaşananların, “zalimce ve adaletsiz” olduğunu söyledi.

Malezya’da iki kadın “lezbiyen ilişki yaşadıkları” iddiasıyla kırbaçlandı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Malezya’da Şeriat Mahkemesi iki kadına “lezbiyen ilişki yaşadıkları” iddiasıyla kırbaçlama cezası verdi. Cezayı yüzden fazla kişi izledi. Af Örgütü yaşananların, “zalimce ve adaletsiz” olduğunu söyledi.

Malezya’da Şeriat Mahkemesi iki kadına “arabada lezbiyen ilişkiye girmeye teşebbüs ettikleri” iddiasıyla kırbaçlama cezası verdi.

Ülkenin Terengganu bölgesinde 22 ve 32 yaşlarındaki iki kadın kamusal alanda altı kere kırbaçlandı. Ülkede eşcinsellik hem seküler yasalara hem de dini yasalara göre suç kabul ediliyor.

Yerel gazete The Star’a göre kırbaçlamayı yüzden fazla kişi izledi. Malezyalı kadın hakları oluşumu Women’s Aid Organisation Reuters’a “bu ağır insan hakları ihlalinden dolayı şok olduklarını” söyledi.

BBC’de yer alan habere göre Terengganu eyalet yöneticilerinden Satiful Bahri Mamat kırbaçlamanın “işkence ya da yaralama amacı taşımadığını” iddia etti. Mamat, halk önünde bu ceza ile “topluma bir ders vermek istediklerini” söyledi.

Deutsche Welle’deki habere göre Uluslararası Af Örgütü Malezya bölümü başkanı Gwen Lee cezanın infazı öncesinde yaptığı açıklamada cezayı “zalimce ve adaletsiz” olarak değerlendirdi. Lee, “Malezya kırbaçlamayı sona erdirmeli ve bu acımasız cezaları öngören yasaları tamamen yürürlükten kaldırmalı” dedi.


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam