10/05/2017 | Yazar: Gözde Demirbilek

ABD eski Başkanı Obama’nın özel affı ile serbest kalacak olan trans mahkum Chelsea Manning, mahkumluğunun bitmesine günler kala açıklamada bulundu.

Manning: ‘İlk defa Chelsea olarak kendim için bir gelecek görüyorum’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ABD eski Başkanı Obama’nın özel affı ile serbest kalacak olan trans mahkum Chelsea Manning, mahkumluğunun bitmesine günler kala açıklamada bulundu.​

ABD ordusuna ait gizli belgeleri, Wikileaks aracılığıyla sızdırdığı suçlamasıyla 2010 yılından beri askeri cezaevinde tutulan ve cezaevinde cinsiyet geçiş sürecine başlayan Chelsea Manning, ABD Başkanı Barack Obama tarafından “başkanlık özel yetkisi” ile affedilmişti. Askeri casusluk suçlamasıyla 35 yıla mahkûm olan Chelsea Manning bu af sayesinde serbest kalacak. Görev süresinin bitmesine iki gün kalan Obama’nın başkanlık özel yetkisi ile affettiği 273 mahkûmdan biri olan Manning’in Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün’e denk gelen 17 Mayıs’ta serbest kalacağı tahmin ediliyor.

Chelsea Manning, hükümlü olduğu süre boyunca, erkeklerin gözaltı merkezlerinde kaldı. O sırada, trans bir kadın olarak hukuka karşı savaştı. Sürecinin gerektirdiği hormonları alma hakkını kazandı, ancak yine de erkek standart saç uzunluğu ve kıyafet kurallarına tabi tutuldu.

17 Mayıs’a sayılı günler kala yaptığı açıklamada Obama’ya teşekkür etti:

“İlk kez Chelsea olarak kendim için bir gelecek görebiliyorum. Hayatta kaldığımızı ve olduğum kişi olarak yaşamayı hayal ediyorum. Sonunda dışarıda olabileceğim.”

“Özgürlük, hayal ettiğim ama tam olarak hayal etmeye de izin vermediğim bir şeydi.”

“Yedi yıl boyunca trans gençlere, ailelere, politikacılara ve sanatçılara ulaştığım mektuplarla, dünyanın dört duvar arasında yazılan harflerin birleşmesiyle nasıl değiştiğini izledim.”

“Şimdi, özgürlük sevdiklerimle ve arkadaşlarımla yeniden yaşayabileceğim bir şey, yaklaşık yedi yıl süren çimentoyla çevrili tek hücre dönemleri, sağlık ve bakım özerkliğimin elinden alınması ve düzenli olarak zorla saçımın kesilmesine rağmen.

“Beni hayatta tutan insanlara sonsuz teşekkürler. Başkan Obama ve hukuk ekibine özellikle.”

İlgili haber:

Trump: “Nankör, hain Chelsea Manning!”

 

Obama, Manning’i hapiste bırakmadı


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam