07/06/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği’nin mayıs ayı faaliyetleri gökkuşağı gibi dalga dalga…

Mayıs: Gökkuşağının meydanlara çıktığı ay! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin mayıs ayı faaliyetleri gökkuşağı gibi dalga dalga…

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında üye, gönüllü ve takipçilerini bilgilendirmek amacıyla hazırladığı Mayıs Aylık Faaliyet Raporu’nu yayınladı.

İşte 2018’in Mayıs ayı bülteninden bazı faaliyetler…

Kocaeli LGBTİ+ İnisiyatifi, Medya Okulu’na ev sahipliği yaptı

Kaos GL Derneği’nin, internet gazetesi kaosGL.org ve Kaos GL Dergisi gönüllü muhabir ve yazar ağını güçlendirmek, LGBTİ+’ları kendi hikâyelerini yazmaya teşvik etmek, hak temelli haberciliği yaygınlaştırmak için düzenlediği Medya Okulu Kocaeli’ndeydi.

Kadın kadına öyküler…

Süper Gücünü Hatırla” temalı 13. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın ödül töreni yedincisi düzenlenen Feminist Forum’da, 11 Mayıs’ta gerçekleşti.

Kaos GL’den Aylime Aslı Demir ödül törenin açılışında yaptığı konuşmada öykülerin yayın haberini paylaştı: “Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın üçüncü yılından sonraki öyküler yayınlanmamıştı. Bu yıl dörtten on üçüncü yıla kadar olan öykülerin kitaplaşma çalınmasına başladık. Bunun için herkese ‘yayınlanacak seçkide isminizi mi rumuzunuzu mu kullanalım’ diye soruyoruz. Önceki yıllarda genelde rumuzla katılım olurdu tahmin edeceğiniz sebeplerden, baskıdan ötürü. Ancak etkinliklerin yasaklandığı, daha umutsuz bir dönemde hemen herkes kendi ismiyle öyküsünün yayınlanmasını istedi. 30 öykü yayınlanacak ve 28 süper kadın açık isimleriyle öykülerinin kitapta yer almasını istedi. Kadınlar kendi öykülerine kendi adlarıyla sahip çıktılar, bunu gördük. Sanırım bu öykü yarışmasının bir kazanımı.”

Feminist dayanışma…

Bu yıl 11-13 Mayıs tarihleri arasında, Ankara’da yedincisi düzenlenen Feminist Forum Kadın Dayanışma Vakfı, Ayizi Yayıncılık, Kader Ankara, GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi ve Engelli Kadın Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Kaos GL Derneği'nden Aylime Aslı Demir, etkinliklerinin yasaklandığı Ankara’da Feminist Forum’un feminist dayanışma için çok önemli olduğunu söyledi.

İtalya Trento’daki AntiViolence Merkezi’nden feminist Giovanna Camertoni; ev içi şiddet, cinsel şiddet ve bunlara karşı mücadele yöntemlerini “Lezbiyen İlişkilerde Patriyarkal İktidar ve Kontrolü Alt Edebilmek” başlıklı konuşmasında aktardı.

Homofobi kimin meselesi…

Kaos GL Derneği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün için basın açıklaması yayınladı. Etkinlik yasakları ve insan hakları ihlallerini hatırlatan dernek, “LGBTİ hakları insan haklarıdır” dedi.

“17 Mayıs vesilesiyle 1994 yılında Kaos GL dergisi ile koyulduğumuz yolda ayrımcılık ve nefrete karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi yineliyoruz. LGBTİ’lerin temel insan hakları için demokrasi ve insan hakları mücadelesi yürüten herkesi beraber yürümeye, eşit ve özgür günler için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. 17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün kutlu olsun!”

Hollanda Büyükelçiliği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün’de Ankara’da panel ve resepsiyon düzenledi. Elçiliğin rezidansında yapılan panelde Kaos GL’den Yıldız Tar, Hollanda Maruf’tan Gazi Duran ve Gökkuşağı Aileleri Grubu’ndan Birgül Han konuştu.

Yerellerde homofobi karşıtı buluşmalar…

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programı kapsamında mayıs ayı boyunca, İzmir, Eskişehir ve Trabzon’da etkinlikler yapıldı.

Mayıs ayında yapılan Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalara İzmir’de Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Eskişehir’de Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Eskişehir Şubesi, Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İletişim Fakültesi ev sahipliği yaptı.

Uluslararası Cinsiyet Eşitliği ve Yerel Yönetimler Konferansı

Siyah Pembe Üçgen İzmir ve Kaos GL Derneği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün kapsamında, İzmir’de,23-24 Mayıs tarihlerinde, “Uluslararası Cinsiyet Eşitliği ve Yerel Yönetim Konferansı” düzenledi.

Konferansa Türkiye’den Çankaya, Şişli, Konak ve Nilüfer Belediyeleri ile Karabağlar Kent Konseyi’nden yerel yönetim çalışan ve uzmanları ile Fransa, Hollanda ve Slovenya’dan hak savunucuları ve yerel yönetim çalışanları katıldı. Konferansı 80 kişi izledi.

Ayrımcılık karşıtı dersler…

Kaos GL Derneği, “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” kapsamında mayıs ayında ODTÜ, TED, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinde akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi.

LGBTİ hakları insan haklarıdır…

Ankara’da stajyer avukatlara ve hukuk fakültesi öğrencilerine yönelik LGBTİ+ Temel Kavramlar Semineri düzenlendi. Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Kaos GL Derneği ortaklığında düzenlenen seminere Dernek’ten Av. Hayriye Kara ve Av. Kerem Dikmen katıldı.

Kaos GL Mülteci Programı, Mayıs ayında, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ile yürüttüğü proje kapsamında Yalova uydu şehrinde 24, Denizli uydu şehrinde ise 26 LGBTİ mülteci ile yüz yüze koruma görüşmesi gerçekleştirdi. "

LGBTİ araştırmalarına katıldınız mı…

2018 Nefret Suçları Araştırması sürüyor. Kaos GL Derneği, 2018 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için bir araştırma yürütüyor. Araştırma, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslere (LGBTİ) dönük insan hakları ihlallerinin raporlanması için kullanılacak.

Kaos GL’nin Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ile yürüttüğü kamu çalışanı LGBTİ’lerin durumunu araştıran çalışması başladıAnkete katılmak için tıklayınız.

Kaos GL’nin Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ile yürüttüğü özel sektör çalışanı LGBTİ’lerin durumunu araştıran çalışması başladı. Ankete katılmak için tıklayınız.

‘94’ten bu yana…

İlk sayısı 1994 yılında çıkan Kaos GL Dergisi yayın hayatını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor.

Dergi’nin 160. sayısı “Yaşlılık” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin kapağı bu sene içerisinde yayınlanacak Kaos GL Mültecilik özel sayısına göz kırpıyor.

Derginin dağıtım, kitabevleri ve internet satışı için NotaBene ile bağlantıya geçebilir; abonelik için semih@kaosgl.org adresine yazabilirsiniz.  Dergiye editor@kaosgl.org adresinden katkıda bulunabilirsiniz.

Aylık hazırlanan faaliyet raporları dijital ortamda, Derneğin resmi sitesinde yayımlanıyor.

Kaos GL Derneği Aylık Faaliyet Raporları, OcakŞubatMartNisan ve Mayıs bültenleri işte burada…


Etiketler: yaşam
İstihdam