05/02/2019 | Yazar: Yıldız Tar

2017 Mersin Onur Haftası’nı tehdit eden islamianaliz.com sitesi genel yayın yönetmeninin yargılandığı dava sonuçlandı.

Mersin Onur Haftası’nı tehdide beraat! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2017 Mersin Onur Haftası’nı tehdit eden islamianaliz.com sitesi genel yayın yönetmeninin yargılandığı dava sonuçlandı. “Onursuz, sapık, rezil” ifadelerini kullanan internet sitesi beraat etti. Av. Ezgi Özkan karara, “Mahkeme ifade özgürlüğünü yanlış yorumladı, ayrımcılık ve nefret söylemini değerlendirmedi” diye tepki gösterdi.

3. Mersin Onur Yürüyüşü, 2017 Fotoğraf: Yıldız Tar

Homofobik ve transfobik söylemlerle 2017 Mersin Onur Haftası’nı hedef gösteren yayın organlarından islamianaliz.com sitesi genel yayın yönetmenine açılan davada karar açıklandı.

Sakarya 2. Asliye Ceza Mahkemesi, LGBTİ’ler hakkında “onursuz, sapık, rezil, provokasyon” ifadelerini kullanmayı “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdi. Sitenin genel yayın yönetmeninin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan beraat etmesine karar verdi.

Davayı açan Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği kararı Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme istinaf başvurusunu “derneğin doğrudan zarar görmediği” gerekçesiyle reddetti.

Nefret ve şiddet, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez

Davada derneği temsil eden Av. Ezgi Özkan, mahkemenin bu kararını KaosGL.org’a değerlendirdi. Av. Özkan, anayasa ve uluslararası sözleşmeleri hatırlatarak şöyle dedi:

“Anayasa ve uluslararası sözleşmelere göre şiddet ve nefret söylemi içeren ifadeler ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Dolayısıyla koruma görmez ve hakkın kötüye kullanımı anlamına gelir. Mahkeme ifade özgürlüğünü yanlış yorumladı.

“İfade ve basın özgürlüğü uğruna mücadele ettiğimiz bir şey ama buradaki nefret söylemi çok ciddiye alınmıyor, görmezden geliniyor. Doğrudan zararı çok somut bir tehlike olarak değerlendiriyorlar ama LGBTİ+’ların ötekileştirildiğini çok ciddiye almıyorlar. Dilekçelerde bu meseleye ilişkin tartışmaları da dile getirdik ancak yargı makamları nefret söylemi ve ayrımcılık gibi kavramlara çok hakim değil.”

İddianame ne diyor?

LGBTİ’ler hakkında “onursuz, sapık, rezil, provokasyon” ifadelerini kullanan internet sitesinin genel yayın yönetmeni, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlarından yargılandı.

Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği’nin Onur Haftası zamanı hedef gösteren bütün gazete, internet sitesi ve sosyal medya hesaplarına ilişkin suç duyurusunun ardından İslami Analiz sitesinin merkezinin yer aldığı Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı.

Sitenin genel yayın yönetmeni Savcılık ifadesinde, “haberi Milat gazetesinden aldıklarını, halkı kin ve düşmanlığa tahrik kasıtları olmadığını” söylemişti.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz yıl Mersin’de üçüncüsü düzenlenen Onur Haftası; homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından tehdit edildi. Mersin Onur Haftası Milat gazetesinin nefret söylemi içeren haberinden sonra, İslami analiz internet gazetesinde de hedef gösterildi. Onur Haftası Komisyonu; Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, İHH, Beyza Piliç, MÜSİAD, AGD, Memur Sen, Cihannuma Derneği’nin etkinlik yapacakları mekanları hedef alan toplu mesajları üyelerine gönderdiğini tespit etti.

Onur Haftası etkinliklerinin bir kısmına ev sahipliği yapacak The Monard Hotel de son anda bir açıklama yaptı ve “Uzun zaman önce rezervasyonu yapılan bir organizasyonu iptal ettiğini” duyurdu. Otel yönetimi iptal kararını açıkladığı sosyal medya gönderisinde, “Bizim için toplumumuzun değer yargıları her zaman öncelikli olup, Milletimizin görüşleri her şeyden önemlidir” ifadelerini kullanarak ayrımcılık yaptı.

3. Mersin Onur Yürüyüşü bütün tehditlere rağmen 11 Haziran’da büyük bir coşkuyla hem karada hem denizde yapıldı.

İlgili haberler:

Milat ve Akit, Mersin Onur Haftasını hedef göstermeye devam ediyor

Mersin Onur Haftası’na onlarca kurumdan destek!

‘Hiçbir değer yargısı LGBTİ’lerin yaşam hakkına kast etmeyi hoş karşılayamaz’

"Toplumsal barışı tehdit edenler, nefreti yaygınlaştıranlardır!"

Mersin’de otelden Onur Haftası’na ayrımcılık!

Mersin Onur Haftası’ndan tehditlere cevap: Onuruma dokunamazsın!

Mersin Onur Yürüyüşü: Hem karada hem denizdeyiz ayol!

Mersin Onur Haftası’nı tehdit eden siteye dava açıldı

Mersin Onur Haftası’nı tehdit eden siteye açılan dava başladı


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Telegram