14/07/2018 | Yazar:

4. Mersin Onur Yürüyüşü: Onurlu bir yürüyüş gerçekleştirmek için tüm yasakları reddederek buradayız.

Mersin Onur Yürüyüşü: Her sokak gökkuşağına çıkar! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

4. Mersin Onur Yürüyüşü: Onurlu bir yürüyüş gerçekleştirmek için tüm yasakları reddederek buradayız.

Fotoğraflar: Hakan Aksu

4. Mersin Onur Yürüyüşü bugün gerçekleşti. Mersin Valiliği dün (13 Temmuz) Onur Yürüyüşü başvurusunu reddetmiş ancak Mersin Onur Haftası Komitesi Barış Meydanı’nda basın açıklaması yapılacağını duyurmuştu.

Mersin Onur Haftası Komitesi’nin çağrısıyla LGBTİ+ aktivistleri Pozcu Özgecan Aslan Meydanı’nda bugün zılgıtlarla, halaylarla toplandı. Trans bayrağı üzerinde yapılan podyum yürüyüşünün ardından basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasını takiben aktivistler, üç ayrı sokaktan Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Yürüyüşün yapıldığı iki ayrı sokakta eş zamanlı olarak basın açıklaması yeniden okundu.

Mersin Onur Haftası Komitesi adına basın açıklamasını okuyan Pınar Akıncı “Bu güzelliğin karşısında gözü kamaşan ve akıl tutulması yaşayanlar yürüyüşümüzü türlü bahanelerle yasaklamış ama asıl nedenini ise gizleyememişlerdi. Biliyoruz ki homofobi, transfobi, bifobi bu iktidarın kodlarına işlemiş ve eline geçen her fırsatta da bunu göstermekteler” dedi.

“Kendimizi ifade etmek istiyoruz”

LGBTİ+ bireylerin insan hakkına değinen Akıncı “Bugün ‘buradan bir eşcinsel geçti’, ‘buradan bir biseksüel, transseksüel, artı geçti’ demek için buradayız. Bugün buradayız çünkü yaşam alanlarımız daraltılıyor. Bizler okulda, iş yerinde, sokakta, özel ve kamusal alanda nefrete maruz kalıyoruz. Bugün buradayız çünkü anayasal olarak tanınmıyoruz. Bugün buradayız çünkü kendimizi ifade etmek istiyoruz” dedi.

“Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz”

Onur Yürüyüş’lerinin Ankara ve Adana’da yasaklanması ile polis saldırısı ve gözaltılara rağmen gerçekleşen İstanbul Onur Yürüyüşü’ne vurgu yapan Akıncı açıklamasını şöyle bitirdi, “Mersin’deyiz ve diyoruz ki tüm yasaklarınızı reddediyoruz. Her birimiz dünyanın her yerinde binlerce insanın özgürce katıldığı ama burada yasaklanan Onur Yürüyüşü’ne onurlu bir yürüyüş gerçekleştirmek için tüm yasakları reddederek buradayız ve diyeceğimiz o ki; buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.”

Sokaklar rengârenk

Özgecan Aslan Meydanı’ndaki basın açıklamasının ardından kitle taşıdıkları pankartlarla üç ayrı sokaktan “Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa”, “Dönmeyiz, dönmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” ve “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganlarıyla yürüdü.

Coşkulu bir şekilde gerçekleştirilen Yürüyüş’e sokaklarda ki insanlar da destek vererek ilgiyle izledi. Yürüyüş polisin baskısıyla sona erdirildi.

İlgili haber

4. Mersin Onur Haftası tarihi açıklandı

“Onur Haftası tüm heteroseksizm karşıtları için ortak mücadele zamanı”

Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı

4. Mersin Onur Haftası bugün başlıyor

‘Gece’: Elif’in gözünden Mersin

Mersin Onur Haftası: Yasaklara, baskılara, dayatmalara karşı buradayız!

Mersin Onur Haftası’nda bugün neler var?

Gece: Elif’ten bize, bizden Elif’e

Bir “Muamma” maçı: Çok atan değil çok yiyen kazanır!

Mersin Onur Haftası bugün kendi masalını anlatıyor

Örgütleniyoruz: Kuğularımızı buluyoruz

HDP’li Turan, Mersin Onur Haftası’nı kutladı

Mersin Onur Yürüyüşü basın açıklaması yarın!


Etiketler: yaşam
İstihdam