05/08/2016 | Yazar: Yıldız Tar

Mersin’de trans kadın Melisa tekbir getiren bir grubun saldırısına uğradı. Polis, saldırganların elindeki bıçağı rögar kapağına atmakla yetindi. Melisa’nın ifadesini bile almadı.

Mersin’de trans kadın Melisa tekbir getiren bir grubun saldırısına uğradı. Polis, saldırganların elindeki bıçağı rögar kapağına atmakla yetindi. Melisa’nın ifadesini bile almadı.

                                        Mersin'de transfobiye karşı eylem / 2014

Mersin’de trans kadın Melisa tekbir getiren bir grubun saldırısına uğradı. Bu gece (5 Temmuz) saat 3 sularında gerçekleşen saldırıda yaralanan Melisa, polisin kendisiyle ilgilenmediğini, olaylara seyirci kaldığını söyledi.

Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği’ne bilgi veren Melisa, demir çubuk ve bıçakla saldırıya uğradığını, saldırının ardından polisi aradığını, polisin saldırganların elindeki bıçağı alıp rögar kapağından içeri attığını söyledi. Melisa polislerin kendisine “Sen git biz gerekeni yaparız” diyerek olay yerinden ayrıldığını belirtti.

Melisa, polisin olay yerinden ayrılmasından hemen sonra bir kez daha saldırıya uğradı. Polis, herhangi bir işlem yapmazken Melisa kendi başına Mersin Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kaldı. Hastane de pansuman yapıp evine gönderdi.

     Saldırının yüz ve alın bölgesinde daha ağır darba yol açmış görüntülerine yer vermiyoruz.

“Hem polise hem hastaneye dava açacağız”

Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği sürecin takipçisi olacağını duyurdu. Dernekten Yağmur Arıcan KaosGL.org’a yaptığı açıklamada polisin ilgisiz ve ayrımcı tutumunu eleştirdi:

“Saldırıda polisin işbirliği net bir şekilde görülüyor. Hastanenin transfobisi görülüyor. Melisa’yı müşahede altına almadan eve gönderiyorlar. Polis hiçbir işlem yapmıyor. Davayı üstlendik. Avukatımız ilgilenecek. Hem polise hem saldırganlara hem da hastaneye dava açacağız.”

Mersin’de polisin trans kadınlar üzerinde baskı uyguladığını da belirten Arıcan sözlerine şöyle devam etti:

“Polis trans kadınlar üzerinde sürekli baskı uyguluyor ama dışarıdan gelecek bir saldırıyı destekleyebileceğini tahmin etmiyorduk. Polis, böylesi bir saldırıda bu şekilde davranıyorsa ortada birişbirliği olduğunu düşünüyoruz. Trans kadınlara karakolda yapılanlar, sokaklarda yapılanlar yaptırımsız kalıyor.”

Derneğin avukatı Ezgi Özkan da sürecin takipçisi olduklarını ve hukuki süreci başlatacaklarını söyledi. Özkan, polisin ifade almamasını eleştirerek, “Hastane kayıtları ve bölgedeki MOBESE görüntüleriyle birlikte saldırının detaylıca araştırılmasını talep edeceğiz. Polis genellikle transfobik nefret saldırılarında saldırganı koruyan bir tavır takınıyor. Mağduriyete ilişkin tutanak tutmaktan bile geride duruyorlar” dedi. 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret