13/03/2019 | Yazar: Kaos GL

Af Örgütü, Melek’in güvenliğinden endişe duyduğunu söylüyor.

Mısır’da tren kazası protestosu sonrası gözaltına alınan trans kadından haber alınamıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Mısır’da 25 kişinin öldüğü tren kazası sonrası protesto eylemine katılan ve 6 Mart’ta gözaltına alınan trans kadın Melek El-Kaşif’ten haber alınamıyor. Af Örgütü, Melek’in güvenliğinden endişe duyduğunu söylüyor.

Melek El-Kaşif

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), 6 Mart günü sabah erken saatlerde Mısır Gize’deki evine düzenlenen polis baskınıyla götürülen ve o günden beri kendisinden haber alınamayan trans kadın Melek El-Kaşif’in güvenliğinden ciddi şekilde kaygı duyulduğunu söyledi.

Melek’in nerede olduğu bilinmiyor

Melek El-Kaşif, polis tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü. Avukatları Melek’in nerede olduğunu belirleyemedi, polis merkezleri ise Melek’i gözaltında tuttuklarını inkar etti.

UAÖ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Magdalena Mughrabi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Melek El-Kaşif’in fiziki güvenliğinden ve psikolojik anlamda iyi durumda olduğundan ciddi şekilde kaygı duyuluyor. Mısır yetkililerinin insanlara cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle eziyet etme konusunda korkunç bir sicili var. İşkence kapsamına giren zorla anal muayeneler de buna dahil” dedi.

UAÖ; Melek’in gözaltına alınmasının, 27 Şubat’ta Kahire’nin merkezi tren istasyonunda meydana gelen ve en az 25 kişinin ölmesine yol açan tren kazası sonrasında barışçıl protesto çağrıları yapmasıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

“İfade özgürlüğünü kullandığı için gözaltına alındı”

“Melek El-Kaşif’in yalnızca ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarını barışçıl biçimde kullandığı için gözaltına alındığı görülüyor. Yetkililer Melek’i bilinmeyen bir yerde alıkoymak yerine derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmalıdır” diyen Mughrabi, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Cinsiyet kimliği nedeniyle Melek’in polis ve gözaltında tutulan diğer kişiler tarafından işkenceye uğrama tehlikesi daha büyük. Buna tecavüz ve cinsel şiddet de dahil. Mısır yetkilileri Melek’in fiziksel ve psikolojik güvenliğinden sorumludur. Yetkililer onun nerede olduğunu derhal açıklamalı, derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılıncaya kadar da işkence ve diğer ihlallere karşı korunmasını sağlamalıdır.”

Son yıllarda LGBTİ+’lara yönelik şiddet politikalarını artıran Mısır yetkilileri, onlarca kişiyi gözaltına aldı ve zorla anal muayeneler gerçekleştirdi.

İlgili haberler:

Mashrou’ Leila: Mısır’a sessizlik, rıza göstermektir!

Mısır’da LGBTİ’lere baskı ve işkence artıyor

Gökkuşağı bayrağı açtıkları için tutuklandılar


Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret