08/04/2019 | Yazar: Kaos GL

Türkiye LGBTİ+ Örgütleri Meclisi 5 – 7 Nisan’da Mersin’de bir araya geldi.

Mücadeleye, umuda, gullüme #YerVar Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye LGBTİ+ Örgütleri Meclisi 5 – 7 Nisan’da Mersin’de bir araya geldi.

LGBTİ+ örgütleri ve aktivistlerin katılımıyla 5 – 7 Nisan’da Mersin’de gerçekleşen Türkiye LGBTİ+ Örgütleri Meclisi’nde yüze yakın hak savunucusu bir araya geldi.

Muamma LGBTİ+ Derneği’nin ev sahipliğinde “Yer Var” sloganıyla yola çıkan Buluşma’da bu yıl, mülteci LGBTİ+’ların hakları, barış, yerel yönetimlerle ilişkiler, feminizm ve yasaklara dair gündemlere değinildi.

LGBTİ+ örgütlerinde göçmenlik ve mültecilik çalışmaları, feminizm ve LGBTİ+ hareketi ilişkisi, LGBTİ+ hareketinin yerel yönetim çalışmaları başlıklarıyla bir araya gelen aktivistler üç gün boyunca bu gündem altında sorun tespiti ve çözüm önerilerini paylaştı.

Buluşma’nın gerçekleştiği salonda, “Lubunya Tarihimiz Sergisi” ile nefret cinayeti nedeniyle aramızdan ayrılan LGBTİ+ akivistleri için bir anma da gerçekleşti. Katılımcılar salonda bulunan “Lubunya Çeyiz Sandığı”nda mücadele tarihinden anı, bildiri ve fotoğraflar paylaştı.

İlk gün: Mülteci LGBTİ+’lar, feminizm ve queer yoldaşlığı, HIV’e dair

Tanışma etkinliğinin ardından, LGBTİ+ örgütlerde göçmenlik ve mültecilik çalışmaları ile feminizm ve LGBTİ+ hareketi ilişkisine dair paralel oturumlar gerçekleşti.

Paralel oturumların ardından ilk gün, “HIV ile ilgili konuşulmayanlar” oturumuyla sona erdi. Pozitif-iz Derneği’nden Yasin Erkaymaz LGBTİ+ örgütlerinde HIV’in daha fazla gündem oluşturması gerektiğine değindi ve HIV fobi ile mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Şiddetsiz iletişimden, LGBTİ+ örgütlerdeki trans temsiline

Buluşma’nın ikinci günü 6 Nisan Cumartesi, Şiddetsizlik Merkezi’nden Ayşe Girgin, Hülya Üçpınar ve Hatice Amazon’un yürüttüğü “Şiddetsiz İletişim Atölyesi” ile başladı.

İkinci günün bir diğer etkinliği LezBiFemQueer Olympics7 Renk Koro ve Korospular’ın deneyim aktarımlarıyla “Örgütlenemediklerimizden misiniz?” oturumu düzenlendi. Bu oturumda konuşmacılar, Türkiye LGBTİ+ hareketinin tarihini içinde bulundukları örgütlerin deneyimleriyle katılımcılara aktardılar.

İkinci gün LGBTİ+ hareketindeki trans temsili ve engeller konulşuldu. Genç LGBTİ+ Derneği’nden Nora Şenkal’ın kolaylaştırıcılığını üstlendiği oturumda, üç gruba ayrılan katılımcılar hareket içindeki trans ve interseks temsilini, bu temsildeki sorunları ve transların harekete dâhil olmasındaki bariyerler konuşuldu.

İkinci gün tekne partisi ile sona erdi.

Yasaklar, yerelde mücadele ve değerlendirme

Buluşmanın son günü 7 Nisan Pazar dünyadan ve Türkiye’den LGBTİ+ yasakları ve yasaklarla mücadele konuşuldu. Bağımsız katılımcı Necip Varan bu oturumda dünyadaki LGBTİ+ yasakları, hak ihlalleri ve yasaklara karşı mücadele ile hak kazanımlarını aktardı.

Ankara Valiliği’nin 17 Kasım 2017’de “LGBTİ sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikleri” süresiz yasağı ve sonrasındaki süreci Kaos GL Derneği’nden Aslı Alpar ve Umut Güven aktardı. Oturumda, yasaklara karşı nelerin yapıldığı, nelerin yapılabileceği tartışıldı.

Yasaklar oturumunu “LGBTİ+ Hareketi ve Yerel Yönetim Çalışmaları” oturumu takip etti. Bu oturumda, 31 Mart Yerel Seçimleri değerlendirildi ve “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü” imzacısı belediye başkanları ile çalışmaya dair fikirler paylaşıldı.

Buluşma, yerel LGBTİ+ öğrenci ve örgütleri forumlarının ardından yapılan değerlendirme ile son buldu.

İlgili haberler:

11 şehirden LGBTİ+ aktivistleri Mersin’de buluştu


Etiketler: yaşam
Telegram