11/10/2021 | Yazar: Kaos GL

Bugün Dünya Açılma Günü. “Açılmayı” daha iyi anlamak için Sıkça Sorulan Sorular kılavuzumuza göz atıyoruz.

Neden açılırız, neden bazen zordur? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: Verywell 

Bugün (11 Ekim) Dünya Açılma Günü. LGBTİ+’lar için kimi zaman dayanışma kimi zaman yalnızlaştırma getiren, “cinsel yönelimini, cinsiyet kimliğini ve cinsiyet ifadesini açıkça söyleme” anlamına gelen “açılmayı” daha iyi anlamak için Sıkça Sorulan Sorular kılavuzumuza göz atıyoruz.

Neden eşcinsel ya da biseksüeller cinsel yönelimlerini başkalarına açıklıyorlar?

Toplumda yok sayılan, baskılanan bir cinsel yönelimi başkalarıyla paylaşmak hem bu baskıyı değiştirme yolunda önemli bir adımdır hem de birçok durumda açıklanmadığında otomatik olarak heteroseksüel varsayılmanın önüne geçilebilir. Açılma denen süreçler biricik süreçlerdir ve herkesin açılma ya da açılmama konusunda iradesi ve motivasyonları kendine has olabilir. Ancak zorunlu heteroseksüellik dediğimiz herkesi heteroseksüel varsaymaya karşılık açılmak politik bir eylem olarak da görülebilir. Kimseyi heteroseksüel varsaymadığımız bir toplumsal düzleme ulaştığımızda belki açılmak gereksiz bir eyleme dönüşecektir ancak o güne kadar açılmanın kendisi varsayılmaya karşı bir irade beyanıdır.

Kimi eşcinsel ve biseksüeller için açılma süreci neden zordur?

Yanlış stereotipler ve önyargılar eşcinsel ve biseksüeller için açılma sürecini duygusal problemlerin ve kimi durumlarda şiddetin yaşanabildiği zorlu bir süreç haline getiriyor. Eşcinsel ve biseksüellerin ayrımcılığın ve şiddetin hedefinde olması da açılma sürecini zorlaştırır.


Etiketler: yaşam
nefret