10/01/2017 | Yazar: Rosida Koyuncu

İsa Şahmarlı’nın hayatına son vermesinin üçüncü yılında Azerbaycan’dan Nefes LGBTİ, ‘Sessizliğin Sesi’ kampanyası yapmaya hazırlanıyor.

Nefes LGBTİ ‘Sessizliğin Sesi’ kampanyasına çağırıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İsa Şahmarlı’nın hayatına son vermesinin üçüncü yılında Azerbaycan’dan Nefes LGBTİ, “Sessizliğin Sesi” kampanyası yapmaya hazırlanıyor.

                                                            İsa Şahmarlı

Azerbaycan’dan Nefes LGBTİ, nefrete karşı 22-28 Ocak 2017 tarihlerinde yürüteceği kampanyayla dayanışma, ittifak ve destek çağrısında bulunuyor.

KaosGL.org’a kampanyayı anlatan Javid Nabiyev; 22 Ocak 2014 yılında Azerbaycan’da intihar eden LGBTİ aktivisti İsa Şahmarlı’nın ölüm tarihini seçmelerinin anlamı olduğunu ve Azerbaycan’daki tüm nefret saldırılarının bir sembolü olduğunu belirtti. Bu sebeple bu tarihi seçerek “Sessizliğin Sesi” kampanyasını başlattıklarını belirtti. Kampanyanın 2015 yılında başladığını belirten Nabiyev, “Her sene 22-28 Ocak tarihlerinde bu kampanya çerçevesinde eylem ve etkinlikler yapıyoruz. 22 Ocak Azerbaycan’da homofobi, transfobi ve bifobiye karşı ulusal günümüz” dedi.

                                                            Javid Nabiyev

“LGBTİ’ler için en tehlikeli ülke”

2016 Yılında Azerbaycan’da devam eden nefret söylemi ve cinayetlerine değinen Nabiyev şunları aktardı:

“Freedom House’un 2016 yılına olan özgür olmayan devletler raporunda Azerbaycan Birleşmiş Milletler üye ülkeleri arasında 16. sırada, Avrupa Konseyi üye ülkeler sırasında birinci sırada yer alıyor. ILGA Europe 2016 yılı raporunda LGBT insan haklarının durumuna göre 49 Avrupa Konseyi üye ülkeleri sıralamasında Azerbaycan 2015 yılında olduğu gibi LGBT bireyleri için en tehlikeli ülke olarak belirtilmiştir.”

2016’da Azerbaycan’da neler oldu?

LGBTİ’lere yönelik saldırı raporunda da yer alan Azerbaycan’daki nefret saldırılarına ve cinayetlerine değinen Nabiyev 2016 yılından şunları aktardı:

“Bakü’de Polis trans seks işçilerinin kaldığı yerlere baskın düzenledi ve başka ilçelere dağıttı.

“Shamkir bölgesinde yaşayan bir gey evinde ölü bulundu.

“28 yaşındaki trans birey Bakü’deki evinde boğazlandı ve bıçaklanarak öldürüldü.

“Bakü’de metro istasyonu yakınlarında bir trans birey boğazından bıçaklandı.

“Ulusal TV ve Radyo Konseyi (NTRC) Başkanı Nushiravan Maharramli, ‘Eşcinsel yaşam tarzını normal gösteren TV yayınları yapmaları doğru değil, TV kanalları program standartlarını yükseltmeli’ dedi.”

Nefes LGBTİ neler yapacak?

Nabiyev, 22-28 Ocak tarihleri arasında yapmayı planladıkları etkinlikleri ise şöyle anlattı:

“Azerbaycan Parlamentosu’na (Milli Meclise) nefret yasası çıkarılması ve yasalarında cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim ibarelerinin eklenmesi için mektuplar gönderilecek.

“Azerbaycan elçilikleri ve konsolosluklarının önünde eylem yapılacak, nefrete kurban gidenler için mumlar yakılacak.

“Türkiye’deki LGBT örgütlerini imza kampanyasına destek olmaya, 22-28 Ocak tarihlerinde medyada bu haftanın görünür kılınması için ve Azerbaycan’da yaşanan nefret cinayetlerini duyurmak için görsel ve yazılı basında bu konuları konuşmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz.”

İmza kampanyasının linki için tıklayınız.


Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret