21/02/2017 | Yazar: Yıldız Tar

Bursa Nilüfer Belediyesi, Avrupa’da LGBTİ haklarını gözeten kent politikalarıyla öne çıkan şehirlerin bir araya geldiği Gökkuşağı Şehirler Ağı’na katıldı.

Nilüfer Belediyesi artık Gökkuşağı Şehirler Ağı’nda! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bursa Nilüfer Belediyesi, Avrupa’da LGBTİ haklarını gözeten kent politikalarıyla öne çıkan şehirlerin bir araya geldiği Gökkuşağı Şehirler Ağı’na katıldı.

LGBTİ haklarını gözeten kent politikalarıyla öne çıkan Bursa Nilüfer Belediyesi, Avrupa Gökkuşağı Şehirler Ağı’na katıldı. Türkiye’den Şişli ve Beşiktaş belediyelerinin de üyesi olduğu ağı, Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi’nden Halim Kır ile konuştuk.

Gökkuşağı Şehirler Ağı’nın, 2008 yılında Hollanda merkezli olarak Avrupa'da LGBTİ politikaları bulunan şehirlerin bir araya gelerek oluşturdukları bir ağ olduğunu hatırlatan Kır şöyle dedi:

“Ağın, hem LGBTİ haklarını gözeten kent politikalarının geliştirilip yaygınlaştırılması hem de yerel yönetimlerin LGBTİ hakları konusundaki sorumluluklarını ortaya koyması açısından oldukça önemli bir rolü var.”

“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini kapsayıcı politikalar üretiyoruz”

Kır, Nilüfer Belediyesi’nin uzun yıllardır tüm cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini kapsayıcı politikalar üretme, hizmet alanını bu bakış açısı ile tasarlama yönünde çalışmalar yaptığını hatırlatarak bu çalışmaları şöyle özetledi:

“Kent politikalarının üretilmesinde LGBTİ'lerin de söz sahibi olması, LGBTİ'lerin belediye hizmetlerine erişimleri, LGBTİ hakları konusunda farkındalık çalışmalarının desteklenmesi gibi çalışmalarımız var. Tavrımız her zaman yapılan bu çalışmaların geliştirilmesi yönünde oldu. Bu amaçla politikamızı ve çalışmalarımızı geliştireceğine inandığımız her türlü adımı atıyoruz. Gökkuşağı Şehirler Ağı'nın da bu çalışmalarımızı destekleyen bir ağ olacağına inanarak başvurumuzu yaptık. Üye olma için belirli kriterler mevcut, bunları da karşıladığımız için başvurumuz kabul edildi.”

“Farklı belediyelerle işbirliği çalışmalarımızı olumlu etkileyecek”

Kır, Gökkuşağı Şehirler Ağı üyesi olmanın kendileri açısından önemini ise şöyle ifade etti:

“LGBTİ hakları için çalışmalar yürüten farklı ülkelerden belediyeler ile işbirliği içinde olmamızın, yürüttüğümüz çalışmalar açısından olumlu etkisi olacağına inanıyorum. Bununla birlikte ağın belirlediği koşulları yerine getiriyor olabilmenin, Nilüfer Belediyesi'nin eşitlikçi bakış açısına yakıştığını düşünerek bu üyeliğin bizim için onur verici olduğunu söyleyebilirim.

“Böyle bir üyeliğin getirdiği avantajları da en işlevsel şekilde kullanarak bu zamana kadar yapılmış ve yapılmakta olanları daha ileri bir noktaya taşımak için çalışmaya, LGBTİ hakları konusundaki tavrını da her zaman ortaya koymaya devam edecek.”


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
nefret