07/06/2022 | Yazar: Aslı Alpar

ODTÜ Rektörlüğü, bugün öğrenci ve mezunlarına yolladığı e-postayla 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yaptırmayacağını açıkladı ve herkesi yürüyüşü engellemeye davet etti!

ODTÜ Rektörlüğü’nden Onur Yürüyüşü’ne hukuksuz yasak ve hedef gösterme: “Hep birlikte engelleyebiliriz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: 6 Kasım 2019'da ODTÜ Rektörlüğü duvarına yansıtılan “Odtü’nün Onuruna Sahip Çık” yazısı.

ODTÜ Rektörlüğü, bu yıl “Hatırla” temasıyla yapılacak 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yaptırmayacağını açıkladı.

ODTÜ öğrencileri ve mezunlarına Rektörlük’ten iletilen e-posta Onur Yürüyüşü’nün okul imajına zarar vereceği ileri sürülüyor dahası Rektörlük Onur Yürüyüşü’nü “hep birlikte engelleyebiliriz” diyerek yürüyüşte yer almak isteyen LGBTİ+ hakları savunucularını hedef gösteriyor.

Rektörlüğün açıklamasının tamamı şöyle:

“Sevgili Öğrencilerimiz,

Belli bir grubun, Üniversitemiz kampüsünü kendilerinin ülkemizdeki izinsiz yürüyüş merkezi olarak lanse etmeye çalıştığı farklı paylaşımlardan anlaşılmaktadır. 10 Haziran 2022 Cuma günü ODTÜ Kampüsü içerisinde yürüyüş yapmayı planlayan grubun planladıkları yürüyüşe kesinlikle izin verilmemiş olup, isterlerse yürüyüşlerini Ankara'da yürüyüş için tahsis edilen izinli mekanlarda yapabilecekleri kendilerine Öğrenci Dekanımız tarafından resmen iletilmiştir. Kampüsümüzde planlanan bu izinsiz yürüyüş ısrarının devam etmesi durumunda gerekli her türlü güvenlik önemleri alınacaktır.

Üniversitemizin üretken, yaratıcı, barışçıl akademik-sosyal ortamına, kurumsal bütünlüğümüze ve imajımıza zarar verme gayreti içinde olduğu ve Bahar Şenliğindeki yürütüşte de açık bir şekilde görülen bu tür girişimlerin verebileceği büyük zararları ancak karşılıklı güven, açık, yapıcı iletişim ve anlayışla hep birlikte engelleyebiliriz. Bunu sağlayabilmemiz için başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm ODTÜ'lülerin bu konuda en yüksek hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz.”

ODTÜ LGBTİQA+ Dayanışması’ndan hukuksuz açıklamaya dava!

Kampüste iki yıl aranın ardından Onur Yürüyüşü’nü düzenleyecek ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması aktivistleri kaosgl.org’a “Hedef gösterici ve hukuksuz açıklamayla ilgili dava açacağız” dedi.

Dayanışma, her şeye rağmen yürüyüşü yapmaya kararlı olduklarını duyurdu.

 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, eğitim
İstihdam