26/08/2021 | Yazar: Aslı Alpar

OnlyFans, “müstehcen içeriği” yasaklama kararını askıya aldı. NBC News’in özel haberinde trans seks işçileri yasağın kendilerini nasıl etkileyeceğini anlatıyor.

OnlyFans seks işçileri için geri adım attı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çevrimiçi içerik abonelik hizmeti sağlayan OnlyFans, 1 Ekim'den itibaren “müstehcen içeriği” yasaklama kararını, seks işçilerinden gelen tepkilerin ardından geri çekti.

NBC News’ten Jo Yurcaba’nın özel haberine konuşan LGBTİ+ OnlyFans içerik üreticileri, OnlyFans’sın Covid-19 salgını sırasında birincil gelir kaynaklarından biri haline geldiğini ve yasak kararının bunu tehlikeye atacağını söylüyor.

“Bu bizim hayatta kalma biçimimiz oldu”

Yurcaba’ya konuşan trans kadın, seks işçisi Stacey Monroe geçmişte birden fazla işyerinde ayrımcılığa maruz kaldıktan sonra trans haklarını savunmaya odaklanmak için sağlık hizmetlerindeki kariyerini bıraktığını söylüyor ve ekliyor: “Ancak, aktivist olmak gerçekten gönüllü bir iş ve maaşı yok. 2018'de başladığım seks işçiliği benim ve kız kardeşimin konut krizimizi ve daha pek çok şeyi atlatmamıza yardımcı oldu. Bu bizim hayatta kalma biçimimiz oldu. Birçoğumuz için güvenliği sağlamak Covid-19 ve translara yönelik nefret nedeniyle yıllar içinde giderek daha da kötüleşti. Bu uygulamayla müşterilerle yüz yüze görüşmek zorunda kalmamanın güvenliğini sağladık.”

Haberde OnlyFans içerik üreticisi Z de kendisini queer olarak tanımladığını OnlyFans'ın pandemi sırasında güvenli bir gelir kaynağı sağladığını söyledi: “Bağışıklıkları baskılanmış kişiler ve sakatlar Covid-19 aşısı bulunmadan önce evlerinden hiç çıkamıyorlardı. Platformu kullandığımız ilk ayda, ortalama aylık gelirlerimizi ikiye katladık ve fizik tedavi egzersizlerinde ve saçlarımı yıkamak ve yemek hazırlamak gibi günlük aktiviteleride bize yardımcı olması için bir kişisel bakım görevlisi tutabildik.”

İçerik üreticisi GothyKitten, ise cinsiyet uyum operasyonunun ardından paylaştığı fotoğraflarının, benzer bir sürece girmek isteyen kişilere yardımcı olduğunu söylüyor. OnlyFans yasak kararında ısrarcı olursa GothyKitten'ın içerikleri kaldırılabilir.

OnlyFans: Çözüm için gece gündüz çalışıyoruz

OnlyFans resmi Twitter hesabından 21 Ağustos’taki paylaşımında seks işçilerini destekleyeceklerini duyurdu.

“Sevgili Seks İşçileri,

OnlyFans topluluğu siz olmasaydınız bugünkü gibi olmazdı. Politika değişikliği, sizi desteklemek için bankacılık ve ödeme hizmetlerini güvence altına almak için gerekliydi. Çözüm üretmek için gece gündüz çalışıyoruz.”


Etiketler: yaşam, dünyadan
Telegram