12/07/2018 | Yazar:

4. Mersin Onur Haftası’nın üçüncü gününde önce bir reddediş masalı olarak “Çirkin Ördek Yavrusu” tartışıldı; ardından su dolu balonlarla gullümlü bilgi yarışması yapıldı.

4. Mersin Onur Haftası’nın üçüncü gününde önce bir reddediş masalı olarak “Çirkin Ördek Yavrusu” tartışıldı; ardından su dolu balonlarla gullümlü bilgi yarışması yapıldı.

9 Temmuz’da başlayan 4. Mersin Onur Haftası'nın üçüncü gününde “Çirkin Ördek ve Kendi Kuğularımızı Bulabilmek” atölyesiyle bir reddedişin masalı konuşuldu. Atölyenin ardından “Islanıyoruz; Gullüm Bir Bilgi Yarışması” etkinliği ile bilgiler tazelendi.

Örgütlenerek kuğularımızı buluyoruz

Üçüncü günün ilk etkinliği “Çirkin Ördek Yavrusu” masalının müzik eşliğinde okunmasıyla başladı. Masalın içindeki “çirkinlik” ve “ötekileştirilme” olgusu toplumsal cinsiyet normları üzerinden sorgulanarak tartışıldı.

Atölyede, hikaye anlatıcısı Anavarrza (Alper Tolga Akkuş), toplumsallaşma sürecinde LGBTİ+’ların, engellilerin, norm olandan farklı fiziki yapısı olan ve farklı yaşam pratiklerine sahip kişilerin “çirkinleştirilerek” yaşam hakkının kısıtlandığını  vurguladı.

LGBTİ+ aktivistler kendi “ötekileştirilme” hikayelerini anlatarak deneyimlerini paylaştı. Aktivistler masalda yer alan kuğu sürüsüne vurgu yaparak LGBTİ+ hareketinin masaldaki metafor gibi bir varolma biçimi olduğunu ve harekete katılımdan sonra da bu mücadelenin sürdüğünü belirti.

_MG_3077.JPG

Gullümlü bilgi yarışması

Masal atölyesinin ardından Barış Meydanı’nda gullümlü bir bilgi yarışması yapıldı. Yarışmada LGBTİ+’lara sık sorulan mitler, feminizm,  queer teori ve LGBTİ+ hareketinin tarihi üzerinden sorular soruldu.

Sorulara doğru cevap vermeyen kişilerin başında, içi su doldurulan balonlar patlatıldı. Etkinlik gullümlü bir şekilde gerçekleşirken katılımcılar LGBTİ+ hareketi tarihi, feminizm ve queer teoriye dair bilgilerini tazeledi.

Yarışmanın ardından katılımcılar  sohbet ederek ve günü değerlendirip etkinliği sonlandırdı.

İlgili haberler:

4. Mersin Onur Haftası tarihi açıklandı

“Onur Haftası tüm heteroseksizm karşıtları için ortak mücadele zamanı”

Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı

4. Mersin Onur Haftası bugün başlıyor

‘Gece’: Elif’in gözünden Mersin

Mersin Onur Haftası: Yasaklara, baskılara, dayatmalara karşı buradayız!

Mersin Onur Haftası’nda bugün neler var?

Gece: Elif’ten bize, bizden Elif’e

Bir “Muamma” maçı: Çok atan değil çok yiyen kazanır!

Mersin Onur Haftası bugün kendi masalını anlatıyor


Etiketler: yaşam