01/08/2023 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’ların çalışma hakkı bağlamında uzun soluklu olarak devam eden tek çalışma olan Türkiye'de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+'ların Durumu 2023 Araştırması’na buradan katılabilirsiniz.

Özel sektör ve kamu sektörü çalışanı lubunyalar, 2023 anketine katıldınız mı? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin, LGBTİ+ çalışanların Türkiye’de özel sektör ve kamu istihdamındaki durumunu anlamak ve emek gücüne tam, eşit ve özgür katılımlarının sağlanma çabalarına katkı sunmak amacıyla hazırlayacağı 2023 raporu için başlattığı anket çalışması devam ediyor.

Halihazırda kamuda veya özel sektörde çalışan LGBTİ+’ların katkı sunabileceği gibi daha önce kamuda veya özel sektörde çalışmış LGBTİ+’ların da katılabileceği ankete buradan ulaşarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

“Bu çalışma LGBTİ+’ların çalışma hakkı bağlamında uzun soluklu olarak devam eden tek araştırma”

Türkiye'de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+'ların Durumu 2022 Raporu editörlerinden, Kaos GL İnsan Hakları Uzmanı Defne Güzel; LGBTİ+’ların pandeminin yanında ekonomik güçlükler nedeniyle çalışma hayatı dışındaki sosyal hayatlarını küçültmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Güvenli alanlara ve dayanışmaya olan ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda ekonomik istikrarsızlığın LGBTİ+’ların güçlenmesine doğrudan engel olduğunun altını çizen Güzel, işsizlik yaygınlaşırken işten çıkarılma ve yeni iş bulamama korkusunun derinleştiğini ifade ediyor. LGBTİ+’ların bu durum karşısında şekillenen özgürlük ve güvenlik talepleri, araştırmaya yansıyor.

Türkiye’de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+ların Durumu 2023 Araştırması

Türkiye'de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+'ların Durumu 2023 Araştırması; özel sektörün ve sivil toplumun farkındalık artırma ve kapasite geliştirme etkinliklerine bilgi zemini oluşturacak. LGBTİ+ çalışanları kapsayan özel istihdam ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının geliştirilmesi için harcanan çabalara destek olacak.

Derneğin senelik olarak yaptığı araştırma sonuçları özel sektör, kamu, sendikalar, meslek odaları ve siyasetçilere dönük savunuculuk faaliyetlerinde önemli rol oynuyor. Çalışma her yıl Türkiye’de LGBTİ+’ların istihdam alanında yaşadığı sorunların yanı sıra çözüm önerilerini de içeriyor.

Ankete katılmak için tıklayın.


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
İstihdam