20/10/2016 | Yazar:

Paris’te evlilik eşitliğinin iptalini isteyen homofobik grubun yürüyüşü ile eş zamanlı öpüşme eylemi yapıldı.

Paris’te nefret ve nefrete karşı öpüşme eylemi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Paris’te evlilik eşitliğinin iptalini isteyen homofobik grubun yürüyüşü ile eş zamanlı öpüşme eylemi yapıldı: “Bu, nefret yürüyüşüne karşı aşkın cevabıdır.”

Fransa’nın başkenti Paris’te evlilik eşitliğine karşı oluşum La Manif Pour Tous (LMPT), ilk sokağa çıkmalarından iki yıl sonra tekrar eylem yaptı.

Polis rakamlarına göre 20 bin kişi 16 Ekim Pazar günü Trocadéro’daki la porte Dauphine’de bir araya geldi. La Manif Pour Tous ise 200 bin insanın yürüdüğünü öne sürüyor.

Homofobik grup ‘Bu çileye son!’ diyerek evlilik eşitliğinin ve çeşitli çocuk sahibi olma yollarının önünü açan Taubira yasasının iptali için yürüdü. Ayrıca LMPT evlatlık edinme konusunu da gündeme getirdi. Kortejde kalabalık ellerinde üzerinde aile resmi olan pankartlar ve üstlerinde Fransa bayrağının renklerini taşıyorlardı.

Nefrete karşı aşkın cevabı

Paris’teki evlilik eşitliğine karşı eylem sırasında, karşı eylem olarak ise Cumhuriyet Meydanında toplanıldı.

Öpüşme eylemine katılan birçok insan sembolik değeri yüksek olan bu meydanda bir araya geldi. Eylemin örgütleyicilerinden “Herkes için evliliğime dokunma” kolektifi kurucusu Jacky Majda, “Bu nefret yürüyüşüne karşı aşkın cevabıdır” dedi.

Halkın çoğunluğu evlilik eşitliğini destekliyor

IFOP şirketinin Eylül ayında yayınladığı ankete göre Fransa vatandaşlarının yüzde 62’s, Taubira yasasının iptaline karşı olduğunu söylüyor. Yüzde 59’u lezbiyen çiftler için çocuk sahibi olmasının önünün açılmasını destekliyor, gey çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlayan yönteme destek ise yüzde 44’te kalıyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret