19/07/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Çocuk dostu uzmanlar tarafından kurulduğu ileri sürülen Pedagoji Derneği, trans çocukların bir takım yöntemlerle “kendi biyolojik tasarımlarına uygun bir cinsel kimlik” geliştirebileceğini iddia ediyor.

Pedagoji Derneği’nden transfobik açıklama Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çocuk dostu uzmanlar tarafından kurulduğu ileri sürülen Pedagoji Derneği, trans çocukların bir takım yöntemlerle “kendi biyolojik tasarımlarına uygun bir cinsel kimlik” geliştirebileceğini iddia ediyor. 

İllüstrasyon: reeses.pieces.of.art

Pedagoji Derneği, trans çocukların terapi benzeri yöntemlerle “kendi biyolojik tasarıma uygun bir cinsel kimlik” geliştirebileceğini iddia eden bir yazı yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Hastalık Sınıflaması’ndan trans kimlikleri “ruhsal bozukluk” kategorisinden çıkarmasının ardından yalnızca 2 ay geçmişken Pedagoji Derneği trans varoluşu “sıra dışı”, “bozukluk” olarak tanımlamakta beis görmüyor.

Dernek, çocuğun cinsel kimlik gelişme sürecinde, “erkeğin kendini erkek olarak algılaması” ve “kadının kendini kadın olarak algılaması”nın ‘doğal’ olduğunu aksi örneklerin tedavi edilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Dernek, biyolojik cinsiyetinden hoşnut olmayan çocukları anne-babanın yanlış rehberliği, çevresel faktörlerle açıklıyor ve bilim yerine ikili cinsiyet sistemine sarılıyor.

“Doğal olan, kişinin kendi biyolojik tasarıma uygun bir cinsel kimlik geliştirmesidir” diyen Dernek yazıyı şöyle sürdürüyor: “Bir erkek kendini kız gibi hissedip kız gibi davranmaya, bazen de kızlar kendilerini erkek gibi hissedip erkek gibi davranmaya başlarlar. Bu durum kişinin kendi cinsiyetine uygun bir cinsel kimlik geliştiremediğini gösterir.”

“Kendi cinsiyetine uygun bir cinsel kimlik”

Trans varoluşu “sıra dışı” sözcüğü ile tanımlayan Dernek, “Bir çocuğun kendi cinsiyetinin dışında bir cinsel kimlik geliştirmesi sıra dışı bir durumdur. Bu durum dikkatle ele alınmalı çocuğun cinsel kimliğinin neden saptığı incelenmelidir. Gerektiğinde uzmanlardan yardım alınıp çocuğun kendi cinsiyetine uygun bir cinsel kimlik geliştirmesi için çocuk desteklenmelidir” diyor ve bilimsel olmayan bir iddia ileri sürüyor.

Pedagoji Derneği, trans çocukları olan ebeveynlere, psikiyatri uzmanlarına gitmelerinin vakit kaybı olduğunu söylüyor ve ‘erken dönemde’ müdahale ile çocuğun ‘düzeleceğini’ iddia ediyor: “…çözüm için psikiyatri uzmanlarına başvuran cinsel kimlik sorunu yaşayan kişileri çaresizliğe itmektedir. Ailelere çocukların yaşadığı bu cinsel kimlik sorunun normal olduğu ve müdahale edilmemesi gerektiği söylenmektedir. Halbuki erken dönemlerde yapılan doğru müdahalelerle bir çocuğun yaşadığı cinsel kimlik sorunu çözümlenebilmektedir.”

Peki, ilgili yazısında Dernek trans çocuğu olan ebeveynlere öneriyor: Tam anlamıyla bir belirsizlik! Psikiyatrların bu ‘sorunu’ çözemediğini çözümün ise “çevresel, eğitsel ve terapötik müdahaleler”de olduğu ileri sürüyor.

Trans çocuğu olan ebeveynler ne yapmalı?

Kaos GL Dergi’nin “Sağlık” dosya konulu 143. Sayısında “Çocuk ve Ergenlerde Trans Geçiş Süreci ve Aile” başlıklı yazıda Prof. Dr. Şahika Yüksel ve Dr. Seven Kaptan trans çocuğu olan ebeveynlere önerilerde bulunuyor.

Yüksel ve Kaptan, ailelere ikili cinsiyet kalıplarını bir kenara bırakarak çocuklarını kabul etmelerini öneriyor.

Yüksel ve Kaptan yazıyı şu pasajla sonlandırıyor: “Anne-babalar, çocuklarının ne yaşadığını anlamak ve bu duruma en iyi yanıtı vermek için bilgi ararlar. İdeal olan, kendi yaşadıkları duygusal/düşünsel deneyimleri çocuklarından gizlerken, onlara destek olmaları, bu sürece alışmaya ve çocuklarının gereksinimlerini tanımaya çalışmalarıdır. Zor olsa da, zamanla ebeveynler cinsiyet kavramına yeni bir bakış kazanırlar. Benimsenmiş bir kabulleniş yıllar alabilir. Aslında, tüm çocuklar için uygun olan genel önerileri bu grup için de hatırlatmakta fayda vardır. ‘Çocuğunuzu kabul edin ve sevin’, ‘geleneksel tavırları sorgulayın’, ‘çocuğunuz için güvenli alan oluşturun’, ‘toplumda kabul edilebilir etkinlikleri araştırın’. Sert yaptırımlarla ergenlerin beden cinsiyetine uygun giyinme ve davranmaya zorlanması, gençleri kadın-erkek ikili cinsiyete göre şekillendiremeyeceği gibi cinsiyetinden hoşnutsuzluğunu arttıracaktır”

İlgili haberler:

Dünya Sağlık Örgütü trans kimlikleri ‘ruhsal bozukluk’ kategorisinden çıkardı

Hiçbir cinsiyet kimliği ve ifadesi ruhsal bozukluk değildir


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret