30/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerinin süresiz yasaklanması kararına ilişkin "kararın iptali ve yürütmenin durdurulması" istemli davasında ilk duruşma 23 Mayıs’ta.

Pembe Hayat’ın yasağa ilişkin davası 23 Mayıs’ta Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat'ın Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerinin süresiz yasaklanması kararına ilişkin "kararın iptali ve yürütmenin durdurulması" istemli davasında ilk duruşma 23 Mayıs’ta görülecek.

Pembe Hayat’ın haberine göre, Ankara Valiliği’nin 18 Kasım 2017 tarihinde “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”ı gerekçe göstererek, OHAL kanunlarına dayandırdığı süresiz getirilen yasağın, telafisi olmayan maddi ve manevi zararlar doğuracağını belirten Pembe Hayat, yasağın pek çok hak ihlalini de beraberinde getirdiğini ve yerel mevzuat hükümlerine de aykırı olduğunu belirtiyor.

Yürütme bir an evvel durdurulmalı!

Dava ile ilgili süreci değerlendiren Pembe Hayat’tan Av. Emrah Şahin, “En kısa zamanda yürütmenin durdurularak bu açık hak ihlaline son verilmesi, ardından da kararın iptal edilmesi gerekmektedir. Zira yasağın süresiz olması bu alanda faaliyet gösteren derneklere geçen her dakika maddi ve manevi zarar vermektedir. Ankara Valiliği’nin tutumunu ne yazık ki Beyoğlu Kaymakamlığı da takip etti. Art arda buna benzer yasaklar gelmesi, bu kararların politik olduğunu düşündürmektedir. Ancak biz bu kararların devlet politikasından değil bireylerin hatalı bakışından kaynaklandığını düşünmek istiyoruz.” demişti.

Davanın ilk duruşması, 23 Mayıs’ta Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde gerçekleşecek.

Kaos GL yasağı AYM’ye taşımıştı

Öte yandan Kaos GL’nin açtığı davanın duruşma tarihi henüz belli değil. Dernek, geçtiğimiz günlerde, Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinlik yasağını Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı.

Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi üzerine AYM’ye başvuran dernek yasağın ifade özgürlüğü hakkı, dernek kurma hakkı ve toplanma özgürlüğünü ihlal ettiğini belirtti. Yasakla ayrımcılık suçu işlendiğini ve İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma talebini reddederek adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini vurguladı.

Dernek, “ihlalin telafisi mümkün bulunmayan etkisi, açık zarara yol açması, çok ağır bir hak ihlali olması” nedeniyle AYM’nin geçici tedbir kararı vererek Valilik kararını tedbiren durdurmasını talep etti.

İlgili haberler:

Ankara Valiliği’nden ‘LGBTİ etkinliklerine’ süresiz ‘genel ahlak’ yasağı

Kaos GL ve Pembe Hayat: Valilik yasağı hukuka aykırı

Kaos GL ve Pembe Hayat Valilik yasağına dava açtı

Yasaklı günlerde LGBTİ+ hakları

“LGBTİ etkinlik” yasaklarına yürütmeyi durdurma talebi reddedildi

LGBTİ+ etkinlik yasağı Anayasa Mahkemesi’nde!

LGBTİ+ yasağıyla hangi haklarımız, nasıl ihlal edildi?

 


Etiketler: insan hakları
Nefret