03/08/2018 | Yazar: Kaos GL

​Primark, Pride tişörtlerini Onur Yürüyüşü’nün yasak olduğu Türkiye’de üretiyor.

Primark’ın Pride tişörtleri Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığı Türkiye’de üretiliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Primark, Pride tişörtlerini Onur Yürüyüşü’nün yasak olduğu Türkiye’de üretiyor. Birleşik Krallık’tan Pride Network kurucusu Primark’ın ve onunla işbirliği yapan Stonewall’un “etik dışı” davrandığını söyledi.

Birleşik Krallık’taki LGBTİ hakları vakfı Stonewall ve perakende satış zinciri Primark, Onur Haftası ürünlerinin LGBTİ+ etkinlikleri ve Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığı Türkiye’de üretilmesinden dolayı eleştirilerin hedefinde.

Guardian’da yer alan habere göre, Primark’ın LGBTİ+ hakları ve Onur Haftası içerikli ürünleri Türkiye’de üretiliyor. Stonewall Vakfı ise Primark ile bu tişörtlerin üretiminde işbirliği yapıyor.

UK Pride Network kurucularından ve Avrupa Onur Yürüyüşü Europride iletişim direktörü Steve Taylor, “Primark tişörtleri Onur Yürüyüşü’nün yasadışı olduğu Türkiye’de üretiliyor ve bu etik dışı. Tişörtün üzerindeki mesaj Türkiye’de basılıyor ve bu durum temelde etik dışı. LGBT haklarının hayal olduğu ülkelerdeki insanlardan bu mesajları üretmelerini istemek adil değil ve bunu yapmamalıyız” dedi.

Öte yandan Stonewall, Primark ile işbirliklerini savunuyor. Vakıf, bu işbirliği sayesinde “LGBT olmanın zor olduğu ülkelerde daha kapsayıcı bir çalışma hayatı için” çalışabildiklerini ve yine Türkiye’deki LGBTİ hak savunucularını desteklediklerini söylüyor.

Birleşik Krallık parlamentosunda İstanbul Onur Yürüyüşü

Geçtiğimiz günlerde Stonewall Derneği’nin de işbirliğiyle Birleşik Krallık Parlamentosu Küresel LGBTİ Hakları Grubu Başkanı Nick Herbert parlamentoya iki soru yöneltti, Türkiye’de LGBTİ haklarını desteklemek için ne yaptıklarını ve İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasını sordu. Devlet Bakanı Sir Alan Duncan, “Türkiye'yi LGBTİ toplumunun haklarına saygı göstermeye teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.


Etiketler: yaşam, moda
İstihdam