22/08/2019 | Yazar: Kaos GL

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Queer Olympix 23 – 25 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da Heybeliada ve Kalamış’ta sporcularla buluşacak.

Queer Olympix başlıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Queer Olympix 23 – 25 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da Heybeliada ve Kalamış’ta sporcularla buluşacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Queer Olympix yarın başlıyor. 23 – 25 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da Heybeliada ve Kalamış’ta sporcularla buluşacak olan Queer Olympix’in programı da açıklandı.

“Ayrımcılığa ve nefret söylemlerine yer olmayan; her bedenin, her cinsiyetin keyif alarak oyun oynayabileceği ve pasların eşit dağıldığı, küfürsüz, yaratıcı takım oyunlarına yer veren kuir spor buluşması” olarak etkinliği duyuran Queer Olympix 23 Ağustos’ta Heybeliada’da buluşmaya çağıyor.

Queer Olympix’in programı şöyle:

23 Ağustos - Heybeliada

09:50 - Kadıköy İskelesi’nde Buluşma Saati

10:20 - Kadıköy - Adalar Vapuru

12:30 - Tanışma Pikniği (Program detaylarını konuşma, tanışma oyunları)

14:00 - Yoga

Mavi ve yeşilin ortasında ön yargılara ve nefrete karşı nefes alıp veriyoruz. Atölye, her seviyeye uygundur.

15:00 - Plaj keyfi

Petank Atölyesi (Meriç): Petank-Bocce, kas gücüne ve çevikliğe dayalı sporlara karşın basit kurallar çerçevesinde sohbet ve sosyalleşme odaklı bir strateji oyunudur. Özel kıyafetlere ihtiyaç duymaz, istediğiniz gibi oyuna dahil olabilirsiniz. Altı kişilik gruplar halinde oynanır, katılımcı sınırı yoktur.

Misket turnuvası (Dilan ve Derya): Bu etkinlik, geride kalmış ama unutulmamış bazı hasretleri yaşamaya, eğlenmeye ve birlikte öğrenmeye sizleri davet ediyor. Misket oyununun heyecanıyla karşılaşmamışları da karşılaştırmaya pek hevesliyiz.

18:15 - Piknik Alanından Ayrılmaya Başlıyoruz

19:20 - Şehre Dönüş

24 Ağustos - Kalamış

11:00 - Bayrak Yarışları ve Hızlı Yürüme

12:00 - Atölye: Oyun Kurucu (Can ve Denzi)

Oyun icat etmenin ve icat ettiği oyunları oynamanın insanlar arası ilişkiler için vazgeçilmez bir unsur olduğu fikrinden ve, kuralların oyunu yaratan süreç içerisinde oluştuğu, değiştiği ve oynayanlara uygun hale gelebileceği fikrinden hareket ederek, bir oyun kuracağız. Bu bir spor oyunu olacak, yani fiziksel bir çaba ve yarışma içerecek. Fakat oyunun kuralları, sahanın boyutu ve sınırları, takımların sayısı, neyin kabul edilebilir neyin yasak olduğu oyuncular tarafından, oynarken icat edilecek.

13:30 - Uzun Atlama

15:00 - Forum: Kadınlar Dünya Kupası’nda Queer Esintiler

Bu yıl kadınlar dünya kupasındaki LB+ görünürlüğü hem anaakım hem bağımsız medyada çok konuşuldu, üzerine çok yazıldı çizildi. Bizim de heyecanla takip ettiğimiz bu gelişmeleri hep beraber konuşalım/tartışalım, bu görünürlük artışı aktivizm alanlarımızı nasıl etkiler üzerine kafa yoralım istiyoruz. Dünya kupasında LGBTİ+ görünürlüğü nereden nereye geldi? Bu görünürlüğün endüstriyel futbol içinde olması harekete nasıl yansır? Eşitlik mücadelesine faydaları zararları ne olur? Oyunculardan en çok hangisi tutar? Gelin tüm bu sorulara hep beraber cevap arayalım.

16:00 - 21:00: Plaj Voleybolu Turnuvası

17:00 - Atölye: Queer Circus

Her seviyeye açık olan atölyeye katılmak için istekli olmanız yeterli. Hulahop, jonglörlük, slackline ve daha fazlası...

17:00 - Atölye: Tenis - Gül ve Dilan

Teniste bir turnuva hiç maç kaybetmeden kazanılırsa buna grand slam denir; ama bir turnuva kazanmaya hiç odaklanmazsa buna queer olympix slam denir! Birlikte öğreneceğimiz bu atölye kapsamında temel duruşlar, temel vuruşlar ve temel çığlıklar ele alınacaktır.

18:00 - 20:00: İzleyici Futbol Turnuvası

21:00 - Özel Maç: Queer League vs Queer Olympix

25 Ağustos - Kalamış

12:00 - Queer League Armenia ile Söyleşi

13:00 - Doğaçlama Atölyesi - BoMoVu: Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi

İster takım oyunu olsun ister bireysel oyunlar olsun spor yaparken hata yapmaya, kendimizi şaşırtmaya ne kadar açığız? Bireysel yaratıcılığımızı ekip içinde ifade ediyor muyuz? Doğaçlama atölyesinde bu sorulara beraber yanıtlar arayacağız. 'Oyun oynamak' kavramından yola çıkılarak deneyimlenecek atölyede takım olma, inisiyatif alma, anda kalma gibi kavramlar katılımcılarla beraber doğaçlama egzersizleriyle (oyunlarıyla) araştırılacaktır.

14:00 - 15:00: Futbol Antrenmanı - Derya ve Ecem

Futbol turnuvasından hemen önce hem ısınmak hem de temel pas ve şut tekniklerine aşina olmak için 1 saatlik atölye/antrenman yapılacak.

14:00 - 17:00: İzleyici Plaj Voleybolu Turnuvası

15:00 - 20:00: Futbol Turnuvası

17:00 - Atölye: Queer Circus

Her seviyeye açık olan atölyeye katılmak için istekli olmanız yeterli. Hulahop, jonglörlük, slackline ve daha fazlası...

22:00 - Ödül Töreni & Kapanış Partisi

Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Haber

Queer Olympix tarihleri açıklandı

Queer Olympix, takımlarını tanıtıyor

 


Etiketler: yaşam, spor
İstihdam