21/04/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Ankara’da hem queer hem vegan Vaviyen Mutfak’ın işletmecisi İlay’la konuştuk: “Porsiyonlarımızı büyük tutuyoruz ve asgari bir fiyat belirliyoruz ki gelen kimse aç ayrılmasın.”

Queer ve vegan: Vaviyen Mutfak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara’da hem queer hem vegan yeni bir mekân açıldı: Vaviyen Mutfak.

Ankara, Kızılay’da bir süredir kafe/bar olarak faaliyet gösteren Vaviyen’in mutfağı yaklaşık iki aydır vegan. Ben de Kızılay’da işimin olduğu bir gün uğradım ve vegan beytinin tadına baktım. Yemeğimi yedim tam kalkacaktım ki bir grubun mekâna interseks, trans ve gökkuşağı bayrakları astığını gördüm, meğer o gün Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi LGBTİQA+ Topluluğu şiir etkinliği düzenleyecekmiş. Orada tanıştık, ayaküstü sohbet ettik.

queer-ve-vegan-vaviyen-mutfak-1

Halen keşfetmemiş olanlar için Vaviyen Vegan Mutfak’ın işletmecisi İlay’la konuştuk. “Mutfak çalışanlarının tamamı queer, serviste çalışanların arasında da queerler var. Mekân queer kapsayıcı. Kadın ve LGBTİ+’lar için güvenli bir alan burası” diyor İlay.

Şimdi sözü ona bırakalım:

Ne zamandan beri Vaviyen Vegan Mutfak?

İlay: Vaviyen bar-kafe olarak 4 sendir açık ama mutfağı sekiz aydır kapalıydı. İki ay öncesinde vegan mutfak olarak yeniden açtık. Vaviyen için yeni bir sayfa oldu.

Size queer mekân diyebilir miyiz?

İlay: Mutfak çalışanlarının tamamı queer, serviste çalışanların arasında da queerler var. Mekân queer kapsayıcı. Kadın ve LGBTİ+’lar için güvenli bir alan burası. Kadın düşmanlığına, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılığa karşı tavrımız net.  Müşteriden şikâyet geldiğinde hızlı şekilde aksiyon alıyoruz.

Bunlardan dolayı bize queer bir mekân diyebilir miyiz? Sanırım diyebiliriz. Şunu da söylemek isterim, Vaviyen bizden önce de LGBTİ+’lar için güvenli bir alandı, biz de bu sebeple mutfağı işletmeye karar verdik.

Dahası mekânın bir cinsiyetsiz tuvaleti var, erişilebilir olmasına da özen gösteriyoruz.

queer-ve-vegan-vaviyen-mutfak-2

Menüde nelere dikkat ediyorsunuz?

Dükkân kendini çevirsin ve yemeklere herkes ulaşabilsin istiyoruz. Porsiyonlarımızı büyük tutuyoruz ve asgari bir fiyat belirliyoruz ki gelen kimse aç ayrılmasın.

Benim hayalim buydu; vegan, hesaplı ve çeşitli bir menüyü çıkarmak. Genel bir algı var, ‘vegan mekânlar çok pahalı’, ekonomik kriz zaten belli bir noktaya çıkarıyor fiyatları ama onun da üzerinde bir fiyattan bahsediyorum. Bizim menümüz o menülerden değil. Herkesi Vaviyen Mutfak’a bekliyoruz.Etiketler: yaşam
İstihdam