09/10/2018 | Yazar:

Evlilik eşitliğini engelleme girişimi başarısız oldu.

Romanya’da evlilik eşitliği karşıtı referanduma yetersiz katılım Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Romanya’da evlilik eşitliğini yasallaştırma girişimlerinin önüne geçerek kanunen yasaklamayı planlayan anayasa değişikliği referandumuna katılım gerekenin altında kaldı. Evlilik eşitliğini engelleme girişimi başarısız oldu.

Romanya başkenti Bükreş’te referandum sonucunu beklerken, Fotoğraf: Daniel Mihailescu, AFP, Getty

Romanya’da geçtiğimiz gün LGBTİ+ toplumu ve eşitlik adına son derece olumlu bir gelişme yaşandı. Homofobik referandum girişimi beklenenden çok daha farklı sonuçlar verdi.

Anayasada evlilik “eşler arasında” şeklinde tanımlanırken, bunun “kadın ile erkek arasında” olarak yeniden tanımlanmasına yönelik bir tasarı sunulmuştu ve iktidardaki PSD (Sosyal Demokrat Parti) ve başta Katolik Kilisesi ile Evangelistler olmak üzere ülkedeki çeşitli dini gruplar tasarıya destek vermişti. Sonuç olarak da mecliste bir referandum kararına varılmıştı.

Mevcut hükümet, normal şartlarda yüzde 50 olan seçim katılım barajını yüzde 30’a çekerek bir gün süren seçim süresini iki güne çıkardı. Fakat evlilik eşitliği karşıtı gruplar açısından sonuç tam anlamıyla bir hüsrandı. Referanduma katılım beklenenin çok altında kaldı: kayıtlı seçmenlerin sadece yüzde 20.4’ü sandığa gitti.

Evlilik eşitliğinin önü kapanacaktı

Referanduma katılım öngörülen gibi olsaydı ve beklenen sonuç elde edilseydi, ülkede evlilik eşitliliğinin önü çok büyük ölçüde kapanmış olacaktı.

Ülkede eşcinsel evlilik henüz yasal değil, fakat başarıya ulaşan bir referandum ilerleyen dönemlerde bu anlamda atılacak adımları fazlasıyla kısıtlayacak ve evlilik eşitliğinin gelecekte yasallaşma ihtimalini hayli düşürecekti.

PSD’nin ikili oyunu

İktidar partisi PSD, süreç boyunca genel olarak homofobik ve radikal popülist kampanyaya destek verirken, zaman zaman da ikili oynamayı tercih etti.

Parti lideri Liviu Dragnea, bir konuşmasında “ülkenin nasıl yönetileceğine bizzat yurttaşların karar vermesi gerektiğini” savunarak “anne, baba ve çocuklardan oluşan geleneksel aile”ye yönelik birtakım övgülerde bulundu. Dragnea, daha sonra ise, eşcinsel birliktelikler hakkında da bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Rainbow Rose’un aktardıklarına göre, geçtiğimiz hafta bazı parti üyeleri partinin ve PSD hükümetinin bu referandum sürecinde tarafısız kalmaya çalışacağını belirtse de, yerel çaplı STK’lara göre, birtakım PSD üyeleri referandumdan “Evet” çıkması adına aktif roller üstlendi.


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam