20/07/2020 | Yazar: Kaos GL

RTÜK’ün Netflix Türkiye yapımı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinden “gey karakterin” çıkartılmasını istediği, yapım ekibinin kabul ettiği ancak RTÜK’ün bunla da yetinmemesi üzerine Netflix’nin diziyi iptal ettiği açığa çıktı.

RTÜK, Netflix sansürlerine doymuyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal ve ardından BBC Türkçe'ye açıklama yapan, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir RTÜK yetkilisinin Netflix’in Türkiye yapımı Aşk 101 dizisine homofobik sansürü doğrulamasının ardından, bir başka dizinin de sansürlendiği ortaya çıktı.

Gazeteci Cüneyt Özdemir 18 Temmuz’da sosyal medya hesabından Netflix’in rest çektiğini ve Türkiye’de dizi çekimleri durdurduğunu yazdı:

“Netflix ve Ak Parti arasındaki pazarlık restleşmeyle bitti. Ak Partinin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye'de dizi çekimlerini durdurdu. Sansürü kabul etmedi. Dünyada Netflix'i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak?

“Turizm Bakanlığı, Rtük ve Netflix arasında hangi pazarlıklar yaşandı? Hangi dizide roller değiştirilmek istendi? Rtük kaç Netflix dizisine sansür uygulamak istedi?

Netflix gemileri nasıl yaktı?”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı yine 18 Temmuz’da köşe yazısında Netflix’in bir Türk yapım şirketine ısmarladığı dizinin RTÜK müdahalesi sonucu iptal edildiğini yazdı. Altaylı’ya göre, Türkiye’de gerçekleştirilecek yabancı prodüksiyonlar için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiği için ilk bölüm senaryo bakanlığa yollanıyor. Araya pandemi giriyor. Hayat normale girince yeniden izin isteniyor. Bakanlık bir bölümün daha senaryosunu istiyor. İkinci bölümde diziye dahil olan gey bir karakter var. Bunun üzerine Bakanlık görüşmek için Netflix yöneticilerini davet ediyor. Bakanlıkla görüşüyor. Ancak RTÜK “Bizimle de görüşmeniz gerek” diyor ve “Gey karakteri diziden çıkarın” diyor.

Senarist sansürü kabul ettiklerini açıkladı

Yönetmenliğini Çağan Irmak ve Umut Aral’ın, yapımcılığını Netflix’in, Türkiye’deki yürütücü yapımcılığını ise Ay Yapım’ın üstlendiği Şimdiki Aklım Olsaydı dizisine sansürü dizinin yaratıcısı ve senaristi olan Ece Yörenç de doğruladı. Yörenç, Altyazı Fasikül’e yaptığı açıklamada “bir gey karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmediğini ve bunun ilerisi için çok korkutucu” olduğunu dile getirdi. Öte yandan, basında çıkan dizide gey bir çiftin seks sahnesi olduğu yönündeki haberlerin gerçekliği yansıtmadığını söyleyen Yörenç, söz konusu karakterin senaryoda herhangi bir fiziki temasta bulunmadığını ve buna rağmen çekimlere izin verilmediğini belirtti.

Ece Yörenç, gey karakterin senaryodan çıkarılması talebini ve sansürü kabul ettiklerini fakat Netflix yetkililerinin, 14 Temmuz 2020’de RTÜK’le bir görüşme yaptıktan sonra diziyi iptal etme kararı aldıklarını da söylüyor.

Öte yandan Özdemir, Youtube kanalındaki canlı yayında sansüre dair arka planı da aktardı. Cüneyt Özdemir, Youtube canlı yayınında RTÜK’ün Netflix yetkililerine 40’a yakın dizide “eşcinsel karakterler” olduğunu söyleyerek bu yapımlara da müdahale etmek istediklerini söyledi. Özdemir’in aktardıklarına göre Netflix yetkilileri bunun üzerine masadan kalkıyor.


Etiketler: insan hakları, medya, kültür sanat
bülten