07/08/2023 | Yazar: Kaos GL

RTÜK’ün “çarpık ilişkiler ve müstehcenlik” diyerek cezalandırdığı Ateşli Oda filmini yakından tanımaya ne dersiniz?

RTÜK’ün cezalandırdığı film: Ateşli Oda Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), dijital platformlar Netflix, Disney +, Prime Video, MUBİ, BEIN ve Blu TV’ye ceza yağdırdı.

Sansürün gerekçesi “toplumsal ve kültürel değerler”, “Türk aile yapısı”, “ahlak”, “LGBTİQ”, “eşcinsellik”, “cinsiyet, cinsellik ve ilişkilerin sınırlarının bulunmaması”, “cinsiyet temelli alternatif bir dünya kurgulanması” oldu.

Peki RTÜK hangi yapıma, neden ceza verdi? RTÜK sansürüne takılan eserleri yakından tanımaya ne dersiniz?

RTÜK neden cezalandırdı?

MUBİ’de yer alan, ana karakterleri lezbiyen olan "Ateşli Oda” adlı filmi de RTÜK’ten nasibini aldı. Film için “Çarpık ilişkiler ve müstehcenlik içeren sahnelerin yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu” görüşüne varıldı.

Filmler neyi anlatıyor?

Ateşli Oda, 2010 yapımı romantik film. Roma'da bir otel odasında iki genç kızın romantik ilişkisini konu alıyor: Roma'nın kalbinde bir otel odası. Yeni tanışan iki genç kadın, ruhlarında ve bedenlerinde derin izler bırakacak samimi ve tutkulu bir maceraya atılır. Alba’nın İspanya’ya, Natasha’nın Rusya’ya yapacağı yolculuktan önceki geceyi birlikte geçirirler.

Kader ve kimlik üzerine düşünen Julio Medem imzalı Ateşli Oda, geceyi beraber geçiren iki yabancının yaşadığı dönüşüme eğiliyor. Bu olağanüstü erotik fantezide yüksek gerilimli, duygusal ve cinsel bir macera yaşanırken, kadın arzusu tüm karmaşıklığıyla gözler önüne seriliyor.


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam