06/12/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Rusya, yetişkinlere yönelik LGBTİ+ içerikleri olan reklam, medya, kitap, film ve tiyatro oyunlarını da yasakladı. Yasa 2013’ten beri süren “gey propaganda yasağı”nı toplumun her kesimine yayıyor.

Rusya’da LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığı genişleten teklif yasalaştı!     Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Moskova'da düzenlenen LGBTİ+ hakları eyleminde, homofobik gruplar gökkuşağı bayrağını  yırtmaya çalışıyor, 2015

Rusya, dün (5 Aralık) yetişkinlere yönelik LGBTİ+ içerikleri olan reklam, medya, kitap, film ve tiyatro oyunlarını da yasakladı.

Kasım ayında 2013 yılından beri süren “gey propaganda yasağı”nı yetişkinleri de kapsayacak şekilde düzenleyen yeni yasa tasarısını parlamentonun alt kanadını kabul etmişti.

Yeni yasa, LGBTİ+’larla ilgili bilgilerin küçüklere yayılmasını yasaklayan 2013 yasasının kapsamını önemli ölçüde genişletiyor, queer içerikleri yetişkinlere de yasaklıyor.

CNN’den Ivana Kottasová ve Anna Chernova; “Yeni yasalar, LGBTQ ilişkilerini teşvik etmeyi veya ‘övmeyi’, heteroseksüel olmayan yönelimleri alenen ifade etmeyi veya bunların ‘normal’ olduğunu öne sürmeyi yasa dışı kılıyor” diyor.

Bu yasayla Rusya’da LGBTİ+ temalı içerikler internet, medya, kitap, görsel-işitsel hizmetler, sinema ve reklam alanlarında yasaklanacak.

Yasa insan hakları ihlali

Rusya’da 2013’te yürürlüğe giren “gey propaganda yasağı”nın insan haklarını ihlal ettiği 2017 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla ortaya kondu. Mahkeme, yasanın “meşru bir kamu çıkarına hizmet etmediğini” tespit ederek LGBTİ+ meseleleri hakkında kamuoyunda yapılan tartışmaların çocukları cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini etkileyebileceği veya kamu ahlakını tehdit ettiği yönündeki iddiaları reddetti.

Ülkede eşcinsel olmak 1993’ten bu yana suç sayılmıyor ancak LGBTİ+’lara yönelik kamusal içerik, ifade ve tartışmaların yasaklanması açık bir ayrımcılık.

ILGA Europe’un 2009’dan beri her sene yayımladığı 49 Avrupa ülkesinde LGBTİ+ haklarının durumunu inceleyen araştırmada Rusya listenin son beşinde yer alıyor.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, dünyadan
nefret