15/01/2020 | Yazar: Yıldız Tar

Savcılık, Yeni Akit’in “onursuz ibneler” demesini ve nefret söylemini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Savcılığa göre “onursuz ibneler” demek ifade özgürlüğü! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç LGBTİ+ Derneği, etkinliklerini “onursuz ibneler”, “Lut kavminin torunları”, “eşcinsel sapkınlar” ifadeleriyle hedef gösteren Yeni Akit gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dernek, avukatları Kerem Dikmen vasıtasıyla bulundukları suç duyurusunda Yeni Akit’te 22 Eylül’de “İzmir’de Toplanıyorlar! Lut Kavmi’nin Torunlarıyla Yeni Döneme Hazırlık” başlıklı haber ile halkın bir kesimini sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçu işlendiğini belirtti.

Haber boyu nefret

Haberde yer alan ayrımcı ifadelerin bazıları şöyleydi: “LGBTİ'li azgınlar”, “Sapkınların sesi Kaos GL”, “Lut Kavmi'nin torunları”, “Sapkınlar”, “Sapkın güruh” ve “Onursuz ibnelerin yürüyüşü”.

Yeni Akit gazetesi suç duyurusuna ilişkin savunmasında da nefret ve ayrımcılığı sürdürdü. Savunmalarında, “haberdeki eleştirilen durum cinsel farklılıkları (yani kadın ve erkek oluşları) değil, cinsel yönelim farklılığına dayanılarak bu durumun toplumda yaygınlaştırılmasına dair çabalar” diyen Yeni Akit, LGBTİ+’lar hakkında “Batılı devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından destekleniyor”, “eşcinselliğin normalleşmesi toplumda ciddi sorunlara yol açar”, “bu tür faaliyetlere onay verilmemesi en doğal hak” dedi.

Savcılık nefreti görmezden geldi

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, “onursuz ibneler” nefret dolu ifadeleri “eleştiri” kapsamında değerlendirdi. Aşağılama suçunun işlenmediğini iddia eden savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.


Etiketler: insan hakları, medya, nefret suçları
nefret