26/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Karma sergi, atölyeler, motivasyon etkinlikleri… Siyah Pembe Üçgen Haziran-Temmuz faaliyet raporunu yayınladı.

Siyah Pembe Üçgen yazı nasıl geçirdi? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Karma sergi, atölyeler, motivasyon etkinlikleri… Siyah Pembe Üçgen Haziran-Temmuz faaliyet raporunu yayınladı.

Siyah Pembe Üçgen Derneği'nin düzenlediği "Cinsiyet" Sergisi'nden

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği Haziran-Temmuz ayları faaliyet raporunu açıkladı. Dernek, Haziran 2017 itibariyle faaliyetlerini iki aylık aralıklarla yayınlayacağı raporlarla kamuoyuyla paylaşacak.

“Cinsiyet” karma sergisi

Siyah Pembe Üçgen Derneği’nin bu aylardaki ilk etkinliği, bu yıl ilki gerçekleşen İzmir Onur Haftası’na denk geliyor. İzmir Onur Haftası kapsamında “Cinsiyet” isimli sergiyi Dernek Atölye isimli sanat merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirdi. 29 Mayıs’tan 4 Haziran tarihine kadar süren ve oldukça yoğun ilginin olduğu sergi de Ayşegül Doğan, Dicle Çiftçi, Pelin Çağlar, Mert Yavaşça, İnanç Avadit, Alper Bıçaklıoğlu ve Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi’ne ait işler sergilendi.

Transfobi atölyesi

Haziran ayında Siyah pembe Üçgen’in gerçekleştirdiği bir diğer etkinlik, 2 Haziran’da düzenlenen “Transfobi Atölyesi” oldu. Bu atölye, Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluluğu ve Pembe Hayat Derneği ile ortaklaşa yürütüldü. Demet Yanardağ'ın moderasyonuyla Pembe Hayat Derneği’nden Demhat Aksoy ve Av. Rıza Yalçın Koçak’ın sunum yaptığı ve yaklaşık on kişinin katıldığı transfobi atölyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeydi.

“Fobimizi uçurduk”

Siyah pembe Üçgen’in bir diğer etkinliği yine İzmir Onur Haftası’na rastlıyor. Dernek, Uluslararası Af Örgütü İzmir aktivistleri tarafından organize edilen ve 3 Haziran günü Alsancak Kordon'da herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirilen "Fobini Uçur" etkinliğine destek verdi. Etkinlikte gökkuşağı rengindeki uçurtmalar homofobi, bifobi ve transfobiye karşı uçarken aynı zamanda piknik ve yoga etkinlikleri de yapıldı.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Onur Haftası’ndaydı

Dernek, İzmir’de LGBTİ aktivistlerinin organize ettiği ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen İzmir Onur Yürüyüşü’nde yer aldı.

LGBTİ Ruh Sağlığı Staj Birimi ve programı hazırlandı

Siyah Pembe Üçgen, üniversitelerin ruh sağlığına ilişkin bölümlerinde okuyan öğrencilere açık olmak üzere bir staj programının taslağını hazırlayarak “LGBTİ Ruh Sağlığı Staj Birimi” oluşturdu. Birim, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi LGBTİ Komisyonu temsilcileri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencilerinin de katkılarıyla bir araya geldi.

Konak Belediyesi ile bir araya geldi

Derneğin Haziran-Temmuz aylarına denk gelen son etkinliği, 26 Temmuz’da Konak Belediye Binası'nda gerçekleşen yuvarlak masa toplantısı oldu.

Konak Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve on iki müdürün katılımıyla gerçekleşen toplantıda Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nden Demet Yanardağ’ın açılış konuşması yaptı. Toplantıda Erdem Gürsu derneğin faaliyetlerinden bahsederken, avukat Sena Yazıbağlı Gül LGBTİ vatandaşlar ve mültecilerin sorunlarını aktardı. Toplantıda ayrıca Belediye’deki üst düzey yöneticiler için düzenlenecek eğitimin içeriği ve belediye çalışanlarına yönelik toplumsal cinsiyet ve LGBTİ farkındalığı eğitimleri de ele alındı.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin Haziran–Temmuz 2017 faaliyet raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: yaşam
Nefret