20/04/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’lara dair “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığından her gün bir madde paylaşıyoruz.

Sor canım: “Küçükken tacize/tecavüze mi uğradın?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görselleştirme: Sengül Kılıç

“Tanımlama, etiketleme, sınıflandırma, tektipleştirme, kalıpyargı, önyargı, özcülük.” Bağlamdan soyutlandıklarında “dış dünyayı” anlaşılabilir kılmaya çalışan bir zihnin “otomatik ürünleri”ymiş gibi de görünen bu araçlar aynı zamanda ayrımcılığın temel bileşenleri.

Varoluşsal kimlikler arasındaki hiyerarşileri normalleştiren ve ayrımcılık ideolojisinin LGBTİ+’lara doğrultulmuş biçimlerine işaret eden “homofobi, transfobi, bifobi”, farklı boyutlardan “meşrulaştırıcı ideoloji”lerle harmanlanıp kamusal araçlarla servis edildiğinde toplumsal yaşam “nefret söylemi” ve” nefret suçları” denilen zehirli meyvelerini veriyor.

Bu mutant nefret meyvelerinin kamu olanakları seferber edilerek kasa kasa dağıtılmaya çalışıldığı şu günlerde yapabileceğimizi yapmaya devam ediyoruz: Toprağı havalandırmaya, ona ihtiyaç duyduğu mineralleri vermeye gayret göstermek.

Bunun için “Sor canım” diyoruz, LGBTİ+’lara dair sıkça üretilen “varsayımlar üzerine düşünmeye”, “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” ve “kelimelerin anlamlarıyla karşılaşmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir soruyu paylaşıyoruz.

sor-canim-kucukken-tacize-tecavuze-mi-ugradin-1

Bugün cevap bekleyen sorumuz: “Küçükken tacize/tecavüze mi uğradın?”

Eşcinsel ve biseksüelliğin “normal bir yönelim olmadığı”, trans olmanın “normal bir cinsiyet kimliği olmadığı” mutlaka kötü bir deneyim sonrasında ortaya çıktığına ilişkin yaygın düşüncenin arkasında, ayrımcılık yatar.

Cinsel şiddet ile cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliği arasında birinin diğerini belirlediği bir ilişki yoktur. Bu yaklaşım bir yandan da cinsellik ile cinsel şiddet arasındaki farkı belirsizleştirir, cinsel şiddetin cinsellik değil de şiddet olduğu gerçeğinin üstünü örter.

Öte yandan LGBTİ+’ların, LGBTİ+ olmayanlara göre cinsel şiddet de dahil her türlü şiddete daha açık hale getirildiği, haklarına ve toplumdaki eşit varlığına dönük müdahalelerin cinsel şiddet de dahil tüm şiddet türlerini yaygınlaştırdığı bir gerçektir.


Etiketler: yaşam
nefret