19/10/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’lara dair “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığından her gün bir madde paylaşıyoruz.

Sor Canım: “Trans olmak için cinsiyet uyum/geçiş ameliyatı geçirmiş olmanız mı gerekiyor? “ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görselleştirme: Sengül Kılıç

“Tanımlama, etiketleme, sınıflandırma, tektipleştirme, kalıpyargı, önyargı, özcülük.” Bağlamdan soyutlandıklarında “dış dünyayı” anlaşılabilir kılmaya çalışan bir zihnin “otomatik ürünleri”ymiş gibi de görünen bu araçlar aynı zamanda ayrımcılığın temel bileşenleri.

Varoluşsal kimlikler arasındaki hiyerarşileri normalleştiren ve ayrımcılık ideolojisinin LGBTİ+’lara doğrultulmuş biçimlerine işaret eden “homofobi, transfobi, bifobi”, farklı boyutlardan “meşrulaştırıcı ideoloji”lerle harmanlanıp kamusal araçlarla servis edildiğinde toplumsal yaşam “nefret söylemi” ve” nefret suçları” denilen zehirli meyvelerini veriyor.

Bu mutant nefret meyvelerinin kamu olanakları seferber edilerek kasa kasa dağıtılmaya çalışıldığı şu günlerde yapabileceğimizi yapmaya devam ediyoruz: Toprağı havalandırmaya, ona ihtiyaç duyduğu mineralleri vermeye gayret göstermek.

Bunun için “Sor canım” diyoruz, LGBTİ+’lara dair sıkça üretilen “varsayımlar üzerine düşünmeye”, “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” ve “kelimelerin anlamlarıyla karşılaşmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir soruyu paylaşıyoruz.

sor-canim-trans-olmak-icin-cinsiyet-uyum-gecis-ameliyati-gecirmis-olmaniz-mi-gerekiyor-1

Bugün yanıt bekleyen sorumuz: “Trans olmak için cinsiyet uyum/geçiş ameliyatı geçirmiş olmanız mı gerekiyor?”

Cinsiyet geçiş ve/veya uyum süreci denilen süreç sadece cerrahi operasyonlardan değil; hormon terapisi, psikososyal ve hukuki süreçler gibi çok daha geniş süreçlerden oluşur. Her trans kişinin deneyimi de, istekleri de biriciktir.

Haliyle bütün translar için bu süreçlere dair genelleyici bir yaklaşım doğru değildir. Trans olmak belirli vücut uzuvlarına sahip olmak (ya da olmamak) değildir. Bazı translar için cinsiyet uyum ameliyatı kimliklerinin önemli bir parçasıdır. Bugün bu ameliyata erişim son derece zor, transların ihtiyaç duydukları hizmetleri alabilmeleri için ciddi maddi yatırım yapmaları gerekiyor.

Cerrahi operasyonlar ne olursa olsun, trans olmanın önkoşulu değildir. Kişilerin bedenleri ve tıbbi geçmişlerine ilişkin konular da kimseyi ilgilendirmez. Cis birine sormayı düşünmediğimiz bir soruyu, trans bir kişiye de sormamamız gerekir.


Etiketler: yaşam
İstihdam