17/06/2022 | Yazar: Yıldız Tar

Homofobik nefret gruplarına müdahale etmeyen polis, Onur Pikniği’ne “sözde” dedi. Linçle tehdit edilen LGBTİ+ aktivistlerini gözaltına aldı.

“Sözde Onur Pikniği” diyen polis, 26 LGBTİ+ aktivistini kandırarak gözaltına aldı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu’nun bugün kampüste düzenleyeceği Onur Pikniği, tekbir atan sarıklı bir kitlenin linç tehditleriyle engellendi. “Yedi Hilal İstanbul Üniversitesi” isimli bir Twitter hesabı “Ne kampüslerimizde, ne de bu ülkenin tek bir karışında bu sapkınlara yer yok! Beyazıt Müslümanlarındır!” yorumuyla linç çağrısı yaptı.

Bunun üzerine Ülkücü Gençlik, Ak Gençlik ve Anadolu Gençlik Derneği üyesi sarıklı kişiler okul çevresinde toplanarak tekbir getirmeye ve tehdit etmeye başladı. LGBTİ+ düşmanı grup, “Ülkemizde sapkınlık istemiyoruz” ve “Beyazıt uyuma, sapkınlığa karşı çık” diye bağırdı. Grup, uzunca süre kampüs çevresinde gerginlik yarattı.

O sırada piknik için bir araya gelen LGBTİ+’ların çevresini polis çevirdi. LGBTİ+’ları saldırganlardan koruma bahanesiyle 26 LGBTİ+ aktivistini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Polis, saldırgan gruba müdahale etmemenin yanı sıra; olay yeri tutanağında Onur Pikniği’ni “sözde onur pikniği” diye niteledi.

Eşitlik Topluluğu: Beyazıt’ın bir parçasıyız; meşru olmayan sizin saldırılarınız!

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu’nun bugün kampüste düzenleyeceği Onur Pikniği, tekbir atarak kampüs önünde toplanan kitlenin linç tehditi nedeniyle iptal edildi. Topluluk yaşananların ardından sosyal medya hesabında bir açıklama yayımladı.

Açıklama şöyle:

“Bizler İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu olarak Onur Ayı için üniversitemizde Onur Pikniği gerçekleştirmek istedik. Pikniği duyurduğumuz andan itibaren çeşitli şeriatçı, ülkücü gruplar tarafından hedef gösterildik ve linç girişimi başlatıldı. Bugün etkinliğimizi yapmak için her yolu denedik fakat yaklaşık 300 kişilik olan bu gruplar okulumuzun önünü kapatarak, tekbirlerle etrafa tehdit yayarak bizlere saldırmaya çalıştılar.

“Güvenliğimizden endişe ettiğimiz için dağılın çağrısı yaptık. Okulda kalan bazı arkadaşlarımız polis ve bu gruplar tarafından ablukaya alındı ve daha sonra da gözaltına alındılar.

“Biz bu üniversitenin öğrencileri olarak varız, var olmaya devam edeceğiz. Bugün yapmak istediğimiz pikniği yapamadık, arkadaşlarımız gözaltına alındı ama mücadelemiz devam edecek.

“Yaşamın her alanında cinsel yönelimlerimiz ve cinsiyet kimliklerimizle var olduğumuz gibi üniversitelerde de varız. Ötekileştirmeye çalıştığınız öğrencileriz. Bu okulun bir parçasıyız. Beyazıt’ın bir parçasıyız! Kadın düşmanlığına, cinsiyetçiliğe, ikili cinsiyet sistemine tüm kuirfobilere, türcülüğe, ırkçılığa karşı bir arada var oluyoruz. Bizleri meşru değilmişiz gibi gösterenlere sesleniyoruz, meşru olmayan sizsiniz, meşru olmayan sizin faşizminiz, sizin fobileriniz sizin saldırılarınızdır.

“Bizler her zaman Beyazıt’taydık her zaman da Beyazıt’ta olmaya devam edeceğiz. LGBTİQ+'lar olarak bugün her okulda, her sokakta, her meydanda direniyoruz. Tehditler, gözaltılar, saldırılar bizi yıldıramadı, yıldıramayacak. Mücadelemizi büyütmeye, yan yana gelmeye devam edeceğiz.

“Burdan bir kere daha haykırıyoruz; alışın buradayız, alışın gitmiyoruz!”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, eğitim
İstihdam