21/09/2022 | Yazar: Kaos GL

“Lubunyalığımızın şanından hiç eksiltmeden 11 yıldır yaşıyor, yaşatıyoruz. Hiç kimseyi geride bırakmadan var olmak için mücadele ediyoruz.”

SPoD 11 yaşında: Varız lubunya! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: Ezgi Tunalı

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), bugün 11 yaşını doldurdu. 21 Eylül 2011’de kurulan dernek, onuncu yılında bir açıklama yayınlayarak, “Türkiye LGBTİ+ hareketinin 40 yılı aşmak üzere olan tarihini ve dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir zamanda yaşamış ve yaşayan lubunyaların onurunu taşıyoruz” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Türkiye’de LGBTİ+ hakları mücadelesine başladığımız 2011’den bugüne koca 11 yılı geride bıraktık. Lubunyalığımızın şanından hiç eksiltmeden 11 yıldır yaşıyor, yaşatıyoruz. Hiç kimseyi geride bırakmadan var olmak için mücadele ediyoruz.

Kapı kapı gezdik, sokakları adım adım yürüdük, sıralardan kampüslerden taştık, partilerde dans ettiğimiz gecelerin sabahında meclis koridorlarındaydık. Bu yolculukta bize kimi zaman kayıplarımızdaki gözyaşları, kimi zaman kazanımlarımızdaki kahkahalar, kimi zaman var olma sancımız, kimi zaman ise isyanımız eşlik etti. Ses olabildiğimiz her yerde ses olmaktan, olamadığımız her yerde olacağımız umudunu büyütmekten geri durmadık.

Danışma Hattı başında bekleyen Deniz’e gelen bir ‘Alo’ sesiyle, bir gün bilgisayar ekranında bir gün yüz yüze gerçekleştirdiğimiz sohbetlerle, derdimizi anlatmak için yaptığımız kampanyalarla, danışmanlıklarımız, uzman ağlarımız, eğitimlerimiz, yayınlarımız ve çok daha fazlasıyla alanımızı genişletmeye devam ettik.

Tam 11 yıldır gökkuşağının altında, adil, eşit, özgür bir dünya hayalimizi gerçekleştirmeye çalıştığımız bu yolda bu hayale çok fazla ortak bulduk. Belki bir telefon, belki bir sohbet, belki de çok başka şekilde SPoD’la yolu kesişmiş herkesle büyüdük; anlattık, dinledik, hata yaptık, öğrendik, geliştik ve çok daha fazlasını yapmak için güçlendik. Kapatılmaya çalışıldığımız dolapları, yalnızlaştırılmak istediğimiz gettoları reddettik; alışık olmadığımız sesleri duymak, sesimizi hiç duymamışlara duyurmak için yollar aradık; temasın ve diyalogun gücüne inandık ve ne olursa umut etmek, umut olmak için çalıştık.

1969’dan bugüne dünyada kuir hareketin büyüttüğü mücadeleyi, Türkiye LGBTİ+ hareketinin 40 yılı aşmak üzere olan tarihini ve dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir zamanda yaşamış ve yaşayan lubunyaların onurunu taşıyoruz. Baskının, ayrımcılığın ve nefretin arttığı bugünlerde bizler hiç olmadığımız kadar güçlü, hiç olmadığımız kadar kalabalık ve hayallerimize belki de hiç olmadığı kadar yakınız.

Olduğumuz, olmadığımız ya da olamadığımız her halimizle bugün bir yaş daha almanın sevincini yaşıyoruz. Biliyoruz ki çok kalabalığız, yapacak çok şeyimiz, yollarımızın kesişeceği çok lubunya var. Dünyanın her yerinde bu mücadeleye değen herkese dayanışma ve sevgiyle!”


Etiketler: yaşam
İstihdam