06/06/2017 | Yazar: Kaos GL

SPoD, trans kadın ve erkeklerin geçiş sürecine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan ‘Cinsiyet Geçiş Kılavuzu’ hazırladı.

SPoD, ‘Cinsiyet Geçiş Kılavuzu’nu yayınladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

SPoD, trans kadın ve erkeklerin geçiş sürecine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan​ “Cinsiyet Geçiş Kılavuzu” hazırladı.

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), trans kadın ve erkeklerin geçiş sürecine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan “Cinsiyet Geçiş Kılavuzu” hazırladı.

“Cinsiyet Geçiş Kılavuzu”, SPoD‘un Uzman Psikiyatri Seven Kaptan’ın moderasyonunda, 2013 yılından beri devam ettirdiği trans grup terapisi toplantılarının ve danışmanlık hizmetinin bir devamı niteliğinde hazırlandı. Kılavuz, LGBTİ temel kavramlara, aile-okul-sosyal çevre odağında açılma sürecine, cinsiyet geçiş sürecinin nasıl başlatabileceğine, hastane sürecine, hukuki sürece dair bilgi veriliyor.

Kılavuz, trans mahpusların da geçiş sürecine dair bilgiler içeriyor

Kılavuzda ayrıca; eğitim, çalışma hayatı ve Türkiye hapishanelerindeki cinsiyet geçiş süreci ele alınıyor. Trans mahpusların geçiş sürecinde izlemesi gereken hukuki adımlarıda anlatıyor.

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu İnsan Hakları Fonu ve Sivil Düşün AB Programı kapsamında, Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan bu yayına, basılı olarak SPoD ofisinden temin edilebileceği gibi, buradan da ulaşılabilir. 


Etiketler: yaşam
Nefret