17/06/2017 | Yazar:

SPoD, Onur Haftası’nda LGTBİ’lerin ‘hukuk’ ve ‘adalete erişimi’, ‘ruh sağlığı’, ‘sosyal haklara erişimi’ konularını tartışıyor.

SPoD’da Onur Haftası rüzgârı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

SPoD, Onur Haftası’nda LGTBİ’lerin “hukuk” ve “adalete erişimi”, “ruh sağlığı”, “sosyal haklara erişimi” konularını tartışıyor.

Bu yıl 25.si düzenlenecek olan İstanbul Onur Haftası için Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) etkinlik takvimini duyurdu. LGTBİ’lerin “hukuk” ve “adalete erişimi”, “ruh sağlığı”, “sosyal haklara erişimi” konularında çalışan SPoD etkinliklerinde de bu konulara yer verdi.

Paneller ruh sağlığı alanı ile başlıyor!

İlk etkinlik 19 Haziran SALT Galata’da 15.00-17.00 saatleri arasında panel ve ardından tartışma şeklinde gerçekleşecek. Etkinliğin konusu ise ‘’Açılmak Sadece LGBTI+ Danışanlarına mı Mahsus? Ya Terapistler?’’ şeklinde belirtildi.

Yeşim Başaran moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde Psikoterapist Necip Varan ve Klinik Psikolog Yeşim Selçuk konuşacak.

Bu panelin amacı farklı cinsel yönelimlerden ve cinsiyet kimliklerden terapistlerin kendi cinsel yönelimlerini ve cinsiyet kimliklerini LGBTİ+ danışanlarına açıklaması ya da açıklamaması temelinden seans sırasında yaşanan dinamikler ve danışanlar ve terapistler üzerindeki olası etkilerine bakmayı amaçlamak olarak belirtildi.

Panel sonunda katılımcılarla “Terapistin Cinsel Yönelimi Ne Kadar Önemli?" başlıklı bir tartışma da gerçekleştirilecek.

Devlet ile transların arasında ne var?

19 Haziran Pazartesi günü saat 17.00-19.00 arasında SALT Galata’da Onur Haftasının bu yılki temasının “aramızda ne var?’’ olması kapsamında Av. Eren Kara moderatörlüğünde panel katılımcıları trans bireylerin devlet ile arasında sadece Medeni Kanun madde 40’ın olmadığını kopuk bir geçiş süreci düzenlemesinin uygulamada ve mahkemelerde çıkarttığı sorunlar ve yaşanan hak ihlalleri konularını paylaşacak.

Son olarak, Trans erkekler olmadan tahayyül edilmiş cinsiyet geçiş sürecinde trans erkekler ne şekilde var olabiliyorlar sorusuna yanıt aranacak. Bu çerçevede, trans erkeklerin geçiş süreçlerini başlatırken ve bu sürecin devamında ne gibi yöntemler geliştirdikleri üzerine deneyim paylaşımında bulunulacak.

Haftanın ilerleyen günlerinde ise Mülteci Alanı-Hukuk ve Adalete Erişim-Ruh Sağlığı konularında paneller ve parti-piknik-belgesel gösterimi gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek.


Etiketler: yaşam
Nefret