07/08/2017 | Yazar:

Avustralya Sydney’de evlilik eşitliği tartışmaları sürerken yüzlerce kişi eşitlik için eylem yaptı.

Sydney’de yüzlerce kişi evlilik eşitliği için yürüdü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Avustralya Sydney’de evlilik eşitliği tartışmaları sürerken yüzlerce kişi eşitlik için eylem yaptı.

Liberal Parti’nin konuyla ilgili acil toplantıya hazırlandığı sıralarda, yaklaşık 600 kişilik bir grup Pazar günü yapılan eşitlik mitingine katıldı.

Göstericiler eylem boyunca “Eşcinsel, hetero, siyah veya beyaz, hepimiz için evlilik haktır” gibi sloganlar atıp “Biz sizin evliliğinizi oylamadık” yazılı dövizler taşıdı.

Evlilik eşitliği kampanyası GetUp kampanya direktörü ve LGBTİ aktivisti Sally Rugg, kalabalığa yaptığı konuşmada evlilik eşitliği sağlanana kadar rahat etmeyeceklerini belirtti ve ekledi “John Howard’ın evlilik yasasını değiştirip bizleri özellikle dışarıda bıraktığı günden tam 13 yıl sonra burada toplandık.”

Göstericiler, bunun için mecliste özgür oylama yapılması çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Son olarak aşırı muhafazakar politikacılar, evlilik eşitliğinin ülkede yasallaşmasına karar vermek için halk oylaması veya posta oy seçeneklerini zorluyorlar.

Muhafazakar Başbakan Malcolm Turnbull, geçtiğimiz Temmuz’da kıl payı kazandığı seçimlerden sonra halk oylaması yapacağını vaat etmişti. Seçim anketleri uzun süredir ülkede evlilik eşitliliğinin uygunluğunu gösteriyor, birçok milletvekili ve senatör de kamuoyunu destekliyor. Fakat Turnbull en son olarak bu konudaki meclis oylamalarını engelledi ve partisindeki aşırı muhafazakar milletvekillerini memnun etmeye çalışıyor.

Fotoğraflar: Peter Parks


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret