07/09/2016 | Yazar: Kaos GL

Taipei’de gey barların olduğu bölgede yangın çıktı.

Taipei’nin ‘gey mahallesinde’ yangın Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Taipei’de gey barların olduğu bölgede yangın çıktı. Aralarında Taipei Onur etkinliklerine de ev sahipliği yapan Kırmızı Ev’in de olduğu çok sayıda bar, tiyatro ve sinema zarar gördü.

Geçtiğimiz hafta Tayvan’ın başkenti Taipei’de gey barların bulunduğu bölgede yangın çıktı. Şehrin “eşcinsel semti” olarak bilinen mahallede çıkan yangında dört işyeri ağır hasar gördü. Enkaza dönüşen binalar arasında şehrin en ünlü ve tarihi gey barları da yer alıyor.

Café Dalida’nın sahibi Alvin Ching, Gay Star News’a yaptığı açıklamada yangının pizzacı Alley’s Cat’te başladığını ve diğer binalara yayıldığını söyledi.

Şehirdeki LGBTİ toplumu yangının yarattığı hasarın ardından dayanışmayla mekanları yeniden inşa etmeye çalışıyor.

Tarihi bina Kırmızı Ev ağır hasar aldı

Taipeili ünlü drag queen Magnolia La Manga, “Yangın çok üzücüydü. Hong Lo (Kırmızı Ev) yalnıza şehrin tarihi eserlerinden biri değildi. Aynı zamanda on yıldan fazla zamandır şehrin eşcinsel yaşamının kalbinin attığı merkezlerden biriydi” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Kırmızı Ev Tiyatrosu 1908’de ülke Japon işgali altındayken inşa edilmişti. O günden bu yana çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyordu. Bu etkinlikler arasında Taipei Onur Haftası etkinlikleri Mr. Gay Dünya Güzellik Yarışması Tayvan kutlama töreni de yer alıyordu.

Bir kişi gözaltında

En çok hasar gören mekanlardan biri olan G-MiXi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hem hasar gören mekanların fotoğraflarını paylaştı hem de yangına sebep olduğu düşünülen kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Kundaklamanın nefret saldırısı olup olmadığı bilinmiyor. Yerel otoriteler gözaltına alınan kişinin evsiz birisi olduğunu söylüyor. G-MiXi de yangını başlatan kişinin “sadece canı sıkıldığı için senelerin emeğini yok ettiğini” söylüyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret