29/10/2018 | Yazar: Aslı Alpar

16. Tayvan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü “eşit evlilik” temasıyla düzenlendi. 24 Kasım’da ülkede eşit evlilik referandumu gerçekleşecek.

Tayvan Pride: “Hikâyeni Anlat, Oylar Eşitliğe” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

16. Tayvan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü “eşit evlilik” temasıyla düzenlendi. 24 Kasım’da ülkede eşit evlilik referandumu gerçekleşecek.

Tayvan'ın başkenti Taipei sokakları 27 Ekim Cumartesi günü “evlilik eşitliği” talebiyle buluşan LGBTİ+’ların Onur Yürüyüşü’ne ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 140 bin kişi, Kasım ayında gerçekleşecek evlilik eşitliği referandumunu merkeze alan slogan ve dövizlerle “Hikâyeni Anlat, Oylar Eşitliğe” sloganı ile yürüdü.

Tayvan’da uzun bir tartışma: Eşit evlilik

Tayvan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in 2016’daki seçim kampanyasında eşit evliliği vaat etmesinin ardından iktidar partisi Demokratik İlerici Parti (DPP) mevcut Medeni Kanun’da değişiklik yaparak evlilik eşitliğinin önünü açacak bir kanun teklifi üzerinde çalışmaya başladı.

Bu yasa teklifi asıl olarak Medeni Kanun’daki sözcüklerin değiştirilmesini hedefliyordu. Özellikle 972 No’lu maddede geçen evlenecek ‘kadın ve erkek’ kelimeleri yerine “çiftler veya iki taraf” şeklinde cinsiyet ayrımı gözetmeyen ibareler kullanılacak ve böylece eşit evliliğin önü açılacaktı.

Süreç Tayvan’ın, eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Asya ülkesi olacağı düşüncesini ortaya çıkarmış ancak gerekli yasal değişikler yapılmadığı için 'eşit evlilik' askıda kalmıştı.

Referandum 24 Kasım’da

Tayvan bu yasal değişiklik için 24 Kasım’da referanduma gidecek. Halk oylamasında evlilik eşitliğinin yasal olarak tanınması için gereken 2 kanun maddesi oylanacak.

LGBTİ+ hak savunucularına göre 2016 yılında yasalardaki küçük bir düzenleme ile eşit evlilik yasalaşacakken bu hak için referandum şartı bir engel olarak getirildi.

Tayvan Eşitlik Koalisyonu'nun koordinatörü olan Jennifer Lu, Reuters'e eşit evlilik için referanduma gidilmesini şöyle değerlendirdi: “Tayvanlı olarak üzülüyoruz ama hayal kırıklığına uğramayacak zamanımız yok.”

İlgili haberler:

Tayvan, evlilik eşitliğini yasallaştırmaya hazırlanıyor

Evlilik eşitliği Tayvan’da yasalaşıyor

Tayvan evlilik eşitliğini yasallaştıracak mı?


Etiketler: yaşam, dünyadan
nefret