12/11/2014 | Yazar: Janset Kalan

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bir trans kadın Tiflis Pekini Sokak’taki evinde öldürüldü, evi ateşe verildi.

Tiflis’te bir trans kadın öldürüldü, evi ateşe verildi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bir trans kadın Tiflis Pekini Sokak’taki evinde öldürüldü, evi ateşe verildi.
 
Yerel medyanın haberine göre, 10 Kasım gecesi öldürülen 25 yaşındaki trans kadın daha önce televizyon programlarına katılan ve LGBT haklarıyla ilgili savunuculuk yapan bir aktivistti.
 
İçişleri Bakanlığı henüz bu olayı onaylayan ya da reddeden resmi bir açıklama yayınlamadı. Öldürülen kadının komşularından birisinin Interpressnews haber ajansına şöyle bir demeç verdi:
 
"Gece yarısı komşum beni aradı. Dairemden dışarı çıktım ve her şey ateşler içerisindeydi. Ancak bundan önce herhangi bir kavga ya da gürültü sesi duymadım. Söylenene göre kurban önce öldürülüp sonra yakılmış. Dairenin kapısı kilitliydi ve açmak mümkün olmadı. Görünene göre birisi anahtarla kapıyı kilitlemiş."
 
Nefret cinayeti olup olmadığı kesin değil
 
Polis olayı ağırlaştırıcı durum olmayan önceden tasarlanmış bir cinayet vakası olarak araştırmaya başladı. Gürcistan Ceza Hukuku cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik hoşgörüsüzlüğü herhangi bir suçta ağırlaştırıcı unsur olarak sınıflandırıyor; örneğin nefret suçlarının daha ağır cezalandırılmasını öngörüyor.
 
LGBT hakları alanında çalışan Identoba örgütü, İçişleri Bakanlığı’na bunun bir nefret suçu olup olmadığını kesinleştirmeleri çağrısında bulundu.
 
Örgüt, özellikle, polisin homofobik suçları çözmede yetersiz olmasının ve bunları ağırlaştırıcı unsur olmayan suçlar olarak araştırmasının yarattığı sorunların altını çizdi.
 
Identoba ayrıca kurbanın kimliğinin gizliliğinin korunmasını istedi ve medyayı olayın korkunçluğuyla ilgilenmekten çok kurbanın cinsiyet kimliğini aşağılayıcı yayın yapmakla suçladı.
 
Eşcinsel karşıtları Tiflis Onur Yürüyüşü’ne saldırmıştı
 
2013 yılında, 17 Mayıs etkinliklerinin hemen ardından, CRRC Gürcistan adlı araştırma kuruluşu Tiflis’te yaşayanlara eşcinsel karşıtı grupların LGBT’lere saldırmasına dair neler düşündüklerini soran bir anket gerçekleştirmişti. 542 Gürcüce konuşan yetişkinle yapılan ankette yarısının verdiği cevaplarda “millî değerleri tehlikeye sokan” insanlara ve gruplara fiziksel şiddet uygulamanın meşru görüldüğü sonucu çıkmıştı.
 
Bunun yanı sıra, Tiflis’te yaşayanların yarısı LGBT haklarına saygı gösterilmemesi gerektiğini düşünüyor. Tiflis nüfusunun üçte biri ise LGBT’lerin asla herkesle aynı haklara sahip olmasını istemiyor. Aynı zamanda, ankete katılanların yarısı eşcinsellerin cinsel yönelimlerinin değiştirilebileceğine inanıyor. Tiflis’te yaşayanların neredeyse üçte biri LGBT’lerle komşu olmak istemiyor. 

Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam