26/11/2014 | Yazar: Ömer Akpınar

CHP Milletvekili Binnaz Toprak, transfobik nefret cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla bugün Meclis’te bir basın açıklaması yaptı.

Trans aktivistleri Meclis’te: Tüm partiler LGBTİ haklarını önemsemeli Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
CHP Milletvekili Binnaz Toprak, transfobik nefret cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla bugün Meclis’te bir basın açıklaması yaptı. Trans aktivistlerinin de katıldığı açıklamada “Anayasal eşitlik” talebi yinelendi.
 
CHP’li Toprak, trans aktivistleriyle birlikte Meclis’te
 
CHP Milletvekili Binnaz Toprak, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü vesilesiyle Meclis’te bir basın açıklaması yaparak ayrımcılık, ötekileştirme ve şiddete karşı ses çıkardı.
 
Açıklamada, Anayasa’nın eşitliği düzenleyen 10. Maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibaresinin eklenmesi, LGBTİ’leri de koruyacak kapsamlı bir Nefret Suçları Yasası ve Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu Yasası’nın çıkarılması talep edildi.
 
5. Trans Onur Haftası’nın sloganı: Faili devlet
 
Toprak’a eşlik eden CHP Milletvekili Aykan Erdemir ise “Türkiye’de her vatandaşın, LGBTİ bireyler dâhil, eşitçe, insanca ve özgürce yaşayabileceği demokratik bir ülke talep ediyoruz,” dedi.
 
“Translara karşı açık savaş ilanı yapılıyor”
 
Vekillerin yanı sıra İstanbul LGBTİ Dayanışma, Mersin 7 Renk LGBT, Pembe Hayat ve Kaos GL derneklerinden aktivistler konuşma yaptı.
 
Ebru Kırancı Meclis’te konuşma yapıyor
 
İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Ebru Kırancı, Türkiye’nin trans cinayetlerinde Avrupa birincisi olduğunu hatırlatarak “devlet-yargı-polis üçgeninde ölümler normalleştirilip destekleniyor ve trans toplumuna karşı açık savaş ilanı yapılıyor,” dedi.
 
Basın açıklaması sürerken Meclis önünde iki saat boyunca soğuk havada bekleyen aktivistler, taleplerini ve Türkiye’de trans olmanın ne anlama geldiğini kaosGL.org’a anlattı:
 
“Cinayet haberleri yüzünden interneti açmaktan korkar olduk”
 
Seda: Biz de bu ülkenin vatandaşıyız, biz de varız. Haklarımızı artık almak istiyoruz.
 
Seda
 
Seda: Kaçırıldım, 24 kez bıçaklandım, sırtım dikiş dolu. Polis ilgilenmiyor ki! Bıktım artık polise gitmekten. Tamam, tamam diyorlar, oyalıyorlar. 4-5 aydır trans misafirhanesinde kalıyorum. Menenjit hastayım, psikolojim de bozuk. Yola çıkınca insanlardan korkuyorum, sürekli arkama bakıyorum.
Seda
 
Petek: Benim çok samimi olduğum iki arkadaşım öldürüldü. Ben normalde bu tür etkinliklere katılan bir insan değilim. Arkadaşlarımı kaybettiğim için buradayım. Bugün bile karamsarım. İnşallah bir şeyler değişir de benim bu karamsarlığım geçer. 
Petek
 
Merlin: İnterneti açmaktan korkar olduk. İnternete girdiğimizde ya bir arkadaşımızın öldürülmesiyle ya da şiddet görmesiyle ilgili bir haber çıkıyor. Geceler bizim diyoruz ama geceler de, gündüzler de bizim değil. Hiç yaşam alanımız kalmadı. Sadece nefes alacak bir alan istiyoruz kendimize.
  
“AKP ve MHP de LGBTİ’leri önemsemeli”
 
Fırat: Nefret söylemi ve cinayetlerinin artık sona ermesini istiyoruz. Toplumun ötekisi değil, bireyi olduğumuzun kabul edilmesini istiyoruz.
 
Hayati: Örgütsüz LGBTİ bireylerinin hakkını araması çok daha zor.
Hayati ve Fırat
 
Asya: Bu ülkede yaşamaktan gerçekten korkuyorum. İnanan kesimin elini vicdanına koyup daha duyarlı olmasını bekliyorum. Solcuların da bizi kapitalist artık olarak görmemesini istiyorum. CHP ve HDP, LGBTİ konusuna duyarlılar, bu çok güzel bir gelişme. Gönül isterdi ki AKP ve MHP tarafından da önemsenelim. Çünkü LGBTİ’ler sadece CHP ve HDP’ye oy vermiyor. Onlar da artık kendi tabanlarına kulaklarını tıkamasınlar. 
Asya
 
Beşiktaş Belediyesi, İstanbul’dan Meclis’e gelen aktivistler için  bir otobüs tahsis etti.

Etiketler: yaşam
Nefret