15/05/2023 | Yazar: Kaos GL

TİP’ten aday olan trans kadınlar Esmeray Özadikti, Talya Aydın ve Niler Albayrak seçilemedi. TİP, meclise 4 milletvekili yollamaya hazırlanıyor.

Trans kadın adaylar Meclis’e giremedi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin ardından kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. Adaylardan hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamadı.

Meclis aritmetiği de belli oldu. AKP, MHP, Yeniden Refah ve BBP’nin oluşturduğu, Hüda-Par’ın AKP listelerinden girerek destek verdiği Cumhur İttifakı yüzde 49 oyla 600 sandalyenin 312’ini elde etti. Millet İttifakı ise yüzde 35 oyla 213 milletvekilliği kazandı. LGBTİ+ haklarını destekleyeceğini söyleyen tek ittifak olan Emek ve Özgürlük İttifakı ise yüzde 10,5 oyla parlamentoda 66 vekille temsil edilecek.

Açık kimlikli LGBTİ+’ları listelerine taşıyan tek parti Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni Türkiye İşçi Partisi’ydi. TİP, üçü İstanbul’dan olmak üzere meclise 4 milletvekili yollamaya hazırlanıyor. TİP listelerinden aday olan trans kadınlar Esmeray Özadikti, Talya Aydın ve Niler Albayrak ise TBMM’ye giremedi.

Üç aday da İstanbul’dandı

Trans kadın aktivist ve oyuncu Esmeray Özadikti, İstanbul 2. bölge 3. sıradan aday gösterildi. Trans kadın aktivist Niler Albayrak ise İstanbul 3. bölge 11. sıradan milletvekili adayı oldu. Trans kadın aktivist Talya Aydın da 2. bölge 18. sıradan aday gösterildi.

TIKLAYIN - LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan hangi adaylar meclise girecek?


Etiketler: insan hakları, kadın, siyaset
İstihdam