07/04/2015 | Yazar: Yıldız Tar

Ahura LGBTİ aktivisti trans kadın Deva Özenen Anadolu Partisi’nden İzmir 2. bölge 5. sıra milletvekili adayı oldu.

Trans kadın Anadolu Partisi’nden milletvekili adayı oldu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Ahura LGBTİ aktivisti trans kadın Deva Özenen Anadolu Partisi’nden İzmir 2. bölge 5. sıra milletvekili adayı oldu.
 
Siyasi partilerin milletvekili aday listeleri açıklanmaya devam ediyor. Aday adaylığını açıklayan LGBTİ aktivistlerinin de aday olup olmadığı belli oluyor.
 
Anadolu Partisi’nden aday adayı olan Ahura LGBTİ aktivisti trans kadın Deva Özenen İzmir 2. bölge 5. sıra milletvekili adayı oldu. Adaylığını KaosGL.org’a değerlendiren Özenen, Anadolu Partisi’nin LGBTİ haklarına yönelik desteğinde samimi olduğunu gösterdiğini savundu.
 
“Parti olarak tüm azınlıkların sesi olduğumuzu gösterdik”
 
Özenen şöyle konuştu:
 
“Partim LGBTİ’ye olan desteğini göstermiş olduğu için müteşekkirim. Ben ötekinin de ötekisiyim. Hem trans olduğum için hem de Hıristiyan olduğum için ötekiyim. Anadolu Partisi beni aday göstererek pragmatist ve oy avcısı olmadığını gösterdi. Parti olarak tüm azınlıkların sesi olduğumuzu gösterdik.
 
“Bugüne kadar Atatürkçülüğün elitist olduğuna dair bilinçli bir kara propaganda yapıldı ancak biz parti olarak Atatürkçülüğün elitist olmadığını göstermiş olduk. Atatürkçülüğün zamanına uygun formuyla ezilmişlerin sesi olduğu fikriyle yola çıktık. Atatürk ilke ve inkılapları ışığında kimsenin kendini ezilmiş ve azınlık olarak görmeyeceği, cinsel kimliği ne olursa olsun barış ve huzur içinde korkusuzca ve özgürce ifade edebildiği bir Türkiye için partimle birlikte mücadele edeceğim.”
 
İlgili haber:

Etiketler: yaşam, siyaset
nefret