20/08/2019 | Yazar: Kaos GL

Trans kadın mahpus Buse’nin avukatı ve süreci takip eden aktivistler İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenliyor.

Trans kadın mahpus Buse için kampanya başlıyor: Buse yaşasın diye! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans kadın mahpus Buse’nin avukatı ve süreci takip eden aktivistler İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenliyor.

Fotoğraf: Ciwan Veysel, İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, 2018

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi tutulan trans kadın mahpus Buse ile dayanışmak için kampanya başlıyor.

Beden uyum sürecini başlatabilmek ve “istediği bedende yaşayabilmek” için mücadele eden Buse, birden fazla kez açlık grevi yapmıştı.

İstanbul’dan LGBTİ+ hak savunucuları; Buse’nin taleplerini kamuoyu ile paylaşmak, yaşadığı hak ihlallerini duyurmak için kampanya başlatıyor.

Kampanya yarın (21 Ağustos Çarşamba) saat 13.00’de İnsan Hakları Derneği’nde basın açıklaması ile başlayacak.

“Buse yaşasın diye!”

Açıklamaya Buse’nin avukatı Eren Keskin ve süreci takip eden aktivistler katılacak.

Buse’nin arkadaşları basın açıklamasına şu sözlerle davet ediyor:

“Buse 5 yıldır, beden uyum sürecini başlatabilmek ve yaşamak istediği bedende yaşayabilmek için mücadele eden hükümlü bir trans kadın olarak, yaşamını sürdürebilmek ve bedenindeki hapishaneden kurtulabilmek için bizi dayanışmaya çağırıyor! 5 yıldır alınan mahkeme kararları, hastane raporları ve cezaevindeki işkencelere karşı Buse, defalarca açlık grevi ve ölüm orucuna girmiştir. Arkadaşlarının ve avukatlarının çabaları sonucu Buse bu eylemlerini sonlandırsa da, Buse’nin PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL OLARAK BU SÜRECİ DAHA FAZLA KALDIRMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. Verilen mücadeleler sonucu, Buse hâlâ çok yoğun hak ihlâline maruz kalsa da beden uyum sürecinin başlaması için kimi gelişmeler yaşanmaktadır.

“Buse’nin arkadaşları olarak, Buse’nin hayatından, beden ve ruh sağlığından endişe duyuyoruz. Hem yaşanan gelişmeleri duyurmak hem de Buse ile nasıl dayanışabileceğimizi anlatmak için 21 Ağustos, Çarşamba günü, saat 13.00'da, İHD İstanbul Şubesi’nde düzenleyeceğimiz basın toplantısına LGBTİ+ hak savunucularını, feministleri, demokratik kamuoyunu ve basın emekçilerini davet ediyoruz.

“Buse'nin avukatı Eren Keskin'in ve hukukî süreci takip eden aktivistlerin aktarım yapacakları basın toplantımıza katılımınızı rica ederiz.

“Buse yaşasın diye!”

Ne olmuştu?

Buse 24 yıldır cezaevinde kalan ve 15 yıl daha kalacak olan bir trans kadın. Beş yılı aşkın süredir beden uyum süreci için mücadele ediyor ancak haklarına erişemiyor. Tekirdağ 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen “cinsiyet geçiş” iznine ve hastane tarafından verilen “cinsiyet değişikliği ruh sağlığı açısından zorunludur” kararına rağmen, Adalet Bakanlığı tarafından bu raporlar yeterli bulunmadı ve Buse ikinci bir rapor için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Buradan alınan raporda da Buse’nin beden uyum ameliyatlarının ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu bilgisi yer alsa da, savcılığın yönelttiği soru sonrası Adli Tıp Kurumu ameliyatın acil olmadığını söyledi, dolayısıyla Buse’nin ancak ameliyat masraflarını kendisinin karşılaması koşuluyla ameliyat olabileceği söyledi.

İlgili haberler:

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişim için “ölüm orucunda”!

“Adalet Bakanlığı Buse’nin yasal hakkını gasp ediyor”

Buse’ye mektup yazdın mı?

Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı!

Bu akşam #BuseyeSesVer!

Trans kadın mahpus Buse, yeniden “ölüm orucunda”!

Trans kadın mahpus Buse için Birleşmiş Milletler’e başvuru

Buse için Sağlık Bakanlığı’na faks çağrısı

Trans mahpus Buse “ölüm orucuna” ara verdi

 


Etiketler: insan hakları
Telegram