03/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Buse için bugün sosyal medya kampanyası yapılacak. Avukatları ve aktivistler ise 5 Temmuz’da basın toplantısı düzenliyor.

Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans kadın mahpus Buse, cinsiyet geçiş operasyonunun yapılması talebiyle 29 gündür “ölüm orucunda”. Buse için bugün sosyal medya kampanyası yapılacak. Avukatları ve aktivistler ise 5 Temmuz’da basın toplantısı düzenliyor.

Fotoğraf: İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, 2018, Veysel Mamuk

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’ndeki trans kadın mahpuslardan Buse’nin, sağlık hakkına erişim için başlattığı “ölüm orucu” 29. gününde.

Sosyal medya çağrısı

Cinsiyet geçiş operasyonu yapılmadığı için “ölüm orucuna” başlayan Buse’nin taleplerinin kabul edilmesi amacıyla bu akşam sosyal medya kampanyası yapılacak. Saat 21.00’de #BuseyleDayanışmaya hashtagiyle yapılacak kampanya ile Buse’nin taleplerinin hayata geçirilmesi için kamuoyu yaratılması hedefleniyor.

Basın toplantısı yapılacak

Öte yandan, 5 Temmuz Perşembe saat 12.00’de İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde Buse’nin avukatları ve süreci takip eden aktivistler bir basın toplantısı düzenleyecek. Toplantıda son süreç ve Adalet Bakanlığı’nın, doktor raporuna rağmen, Buse'nin yasal hakkı olan cinsiyet geçiş operasyonu olmasını, “operasyonun hayati önem taşımadığı” iddiası ile engellemesi aktarılacak.

Buse ne talep ediyor?

Buse 22 yaşında cezaevine girdi. Şu anda 45 yaşında. Hakkında müebbet hapis cezası kararı var. 20 yıla yakın bir süre daha cezaevinde kalacak. Diren Coşkun’un Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’ne sevkinden önce uzun yıllar tek başına tecrit koşullarında tutuldu.

Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan Derya Özata, Buse’nin yaşadıklarını ve taleplerini KaosGL.org’a şöyle anlatmıştı:

“Buse çok uzun süredir cinsiyet geçiş ameliyatı için dilekçeler yazıyor. Geçiş ameliyatının yapılabilmesi için mücadele ediyor. Biz de birlikte dilekçeler yazdık. Yine Av. Eren Keskin de süreci takip etti ve ediyor. Nihayetinde Buse mektubunda hastanenin kendisine ‘cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunlu olduğuna’ dair rapor verdiğini yazdı. Ardından Adalet Bakanlığı’na tekrar dilekçe yazıldı. Ancak Buse’nin aktardığına göre bakanlıktan cezaevine, ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye geri dönüş yapılıyor. Buse de 5 Haziran itibariyle hem başka bir cezaevine nakli hem de ameliyatının yapılması talebiyle ölüm orucuna başlıyor.”

İlgili haberler:

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişim için “ölüm orucunda”!

Sağlık, Anayasal haktır!

Avukatı Diren’in durumunu anlattı: Talepleri, temel haklar

 


Etiketler: insan hakları, sağlık
İstihdam