06/01/2022 | Yazar: Kaos GL

Senenin ilk Trans Terapi Grubu buluşmasında dört bir yandan 19 kişi deneyimlerini paylaştı.

Trans Terapi Grubu 2022’ye hızlı başladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2013’ten bugüne translar için grup terapisi veren Trans Terapi Grubu yeni yılın ilk buluşmasını gerçekleştirdi.

Dün (5 Ocak) 19 kişinin katıldığı buluşmada nonbinary deneyimleri, kadınlığın ve erkekliğin rekabeti, iç sesimizle başkalarının sesinin yol açtığı çatışmalar, süreçte neler yaşandığı konuşuldu.

Katılımcıların pek çok konuda düşünce ve deneyimlerini paylaşabilme imkanı bulduğu buluşmalar 2022’de devam edecek. 2022’de de her ayın ilk çarşambası Trans Terapi Grubu online buluşmaları sürdürecek.

Grup terapisinden nasıl faydalanabilirsiniz?

●      Kendinizi, cinsiyet kimliği süreciniz konusunda yalnız hissediyorsanız ve süreçle ilgili karşılaştığınız sorunlar konusunda “Bu sorunları, bu dünyada bir tek ben yaşıyorum” diyorsanız; benzer sorunu olan kişilerle tanışmak, rahatlatıcı ve destekleyici olabilir.

●      Gruptaki diğer üyelerin, cinsiyet kimliği süreçlerine dair deneyim paylaşımları, kendi sürecinizle ilgili farkındalığınızı artırabilir.

●      Süreçte karşılaştığınız sorunlarla baş etme yöntemi konusunda, farklı bakış açılarını dinlemek, sorunlarınızı ele almanın birden fazla yolu olduğunu görmenizi kolaylaştırabilir.

●      Diğer translarla dayanışma halinde olup, başkalarına yardımcı olduğunuzu hissetmek, kendinize güveninizi arttırabilir.

●      Başka transların, kendi süreçlerinde karşılaştığı sorunlarının üstesinden geldiğini görmek, umudunuzu arttırabilir.

●      Güvenli bir ortamda, farklı yaşlarda, farklı kültürlerden insanlarla tanışmak, yeni iletişim becerileri kazanmanızı sağlayabilir.

●      Cis heteronormatif toplum kuşatmasında yaşayamadığınız; aidiyet, kabullenilme ve onaylanma duygusunu, yaşayabilmenizi sağlayabilir.


Etiketler: yaşam
nefret