27/08/2020 | Yazar: Aslı Alpar

İngiltere, Sheffield’de LGBTİ+ gençlerin hakları için çalışan dernek Sat It Sheffield, ülkede translara yönelik artan nefret söylemine dikkat çekiyor.

“Translara yönelik nefret söylemi nefret saldırılarına yol açıyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: İngiltere'nin Leeds şehrinde Trans Onur Günü, 2019

İngiltere, Sheffield’de 1999'dan beri LGBTİ+ gençlerin hakları için çalışan dernek Sat It Sheffield, ülkede translara yönelik artan nefret söylemine dikkat çekiyor.

Translara yönelik nefret söyleminin ülkede kırk yıl önce oldukça yoğun olan homofobik söyleme benzediğini söylüyor ve translara yönelik nefret söyleminin nefret saldırılarına yol açtığına dikkat çekiyor.

Say It Sheffield'den Heather Paterson, “Translara karşı kullanılan dil 1980'lerde gey ve lezbiyenlere karşı kullanılan dile benziyor” diyor.

“Medyada translar genellikle ‘cinsel saldırgan’ olarak resmedildi”

Paterson, medyanın nefret söylemine destek verdiğini şöyle anlatıyor; “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, trans ve non-binaryler medyada çok fazla harekete maruz kaldı. Medyada translar genellikle ‘cinsel saldırgan’ olarak resmedildi. Bu 1980'lerde eşcinseller için ürettikleri söylemin aynısı.”

Nefret söylemine ya da nefret saldırısına maruz kalan transların kolluğa başvurmamalarını şöyle değerlendiriyor Paterson; “Nefret suçuna maruz kalan çoğu trans polise gitmiyor, ciddiye alınmayacağını düşünüyor. Bunun hayatlarının bir parçası olduğunu kabul ediyorlar ama yapmamalılar.”

Peki ya Türkiye’deki nefret suçları?

Say It Sheffield’ın saptamaları ne yazık ki günümüz Türkiye’sinde de geçerliliğini koruyor. Kaos GL Derneği’nin yayımladığı 2019 Yılında Türkiye'de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’na göre göre nefret suçları kamusal alanlarda, görgü tanıklarının gözü önünde işleniyor. Polis ise pek çok vakaya kayıtsız ya da küçümseyici yaklaşıyor.

Rapor, nefret suçuna maruz kalmış kişilerin cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri ya da cinsiyet özellikleri nedeniyle kendi evlerinde ya da kamuya açık alanlarda hissettikleri şiddetli kaygılar, kamu kurumlarına, özellikle de kolluk kuvvetlerine duyulan güvensizlik ve hatta korku ile perçinlediğini belirtiyor. Bu durum nefret suçlarının polise son derece az sayıda bildirilmesine neden oluyor.

2020 “Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Araştırması”na katılın!

Kaos GL Derneği 2020 yılında da “Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Araştırması” yürütüyor. Araştırma cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik nefret suçlarını bu suçtan mağdur olan kişilerin beyanlarıyla raporluyor.

2020 Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Araştırması’na katılmak için burayı ziyaret edin.

 


Etiketler: dünyadan
nefret