24/10/2018 | Yazar:

Donald Trump yönetimi ABD’de transları yok sayarak haklarını ellerinden almaya çalışıyor.

Trump yönetimi transları silmeye çalışıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Donald Trump yönetimi ABD’de transları yok sayarak haklarını ellerinden almaya çalışıyor.

New York Times’ın haberine göre ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı bir bilgi notu yayınladı. Bu bilgi notunda cinsiyet “biyolojik” olarak tanımlanıyor; yalnızca kadın ve erkeğe daraltılarak “doğuştan itibaren değiştirilemez” hale getirilmesi düşünülüyor.

Önceki ABD Başkanı Obama yönetimi sırasında, transları da içerecek şekilde medeni haklarda düzenlemeler yapılmıştı. Haberde; Trump yönetimi tarafından tüm bu koruma önlemlerinin sistematik şekilde silindiği vurgulanıyor. Transların orduda hizmet vermesini yasaklaması ve ABD 2020 Nüfus Planlaması’ndan cinsiyet kimliği ile ilgili soruları çıkarması Trump yönetiminin translara karşı yürüttüğü ayrımcı politikanın göstergeleri arasında yer alıyor.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı Sivil Haklar Ofisi direktörlüğünün yanında birkaç muhafazakar vakfın da başında olan Roger Severino, Obama döneminde genişletilmiş cinsiyet ve toplumsal cinsiyet tanımlamaları için “radikal toplumsal cinsiyet ideolojisi” ifadelerini kullanmıştı. 

Times’ın haberine göre, bu yılın sonunda Adalet Bakanlığı’na sunulması beklenen toplumsal cinsiyet düzenlemesiyle, tahmini olarak bir milyondan fazla kişinin sahip oldukları barınma ve sağlık hizmetinden de mahrum kalacakları bildirildi.

Öneriye karşı endişe ve öfkelerini belirten trans toplumu, transların bu şekilde marjinalleştirilmesi ve insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmasına karşı tüm müttefikleri kendilerine destek vermeye ve bu duruma #WontBeErased (Silinmeyeceğiz) hastagiyle tepki göstermeye çağırıyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan