21/11/2022 | Yazar: Hilal Akcan

Bread and Puppet Theater, Türkiye’de polis şiddeti ve LGBTİ+ direnişini konu alan performansıyla ABD turnesinde.

Türkiye’deki LGBTİ+’ların direnişi ABD’yi turluyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Garrett McLaen

ABD merkezli Bread and Puppet Theater, Türkiye'de LGBTİ+’ların maruz kaldığı polis şiddetini, gözaltı, yasaklar ve sansürü konu eden bir performans hazırladı.

“Gökkuşağının altında herkese yer var” diyerek yola çıkan performans, ABD turunda farklı şehirleri geziyor, gittiği şehirlerde Türkiye’deki LGBTİ+’ların direncini seyirciyle paylaşıyor.

Performans, Türkiye'de LGBTİ+’ların içinde bulunduğu atmosfere dair bir metnin Türkçe ve İngilizce versiyonunun okunmasıyla başlıyor. Bir grup dansçı, sansürü temsil eden kuklalar ile dövüşüyor ardından "Nerdesin Aşkım, Burdayım Aşkım" sloganıyla tiyatronun simgesi olan iki Garbage Man (temizlikçi kukla adam) sahneye gelerek gökkuşağı renklerinde şemsiyeyi açıyor. Dansçılar sansürü temsil eden kuklaları deviriyor ve gökkuşağı şemsiyesinin altında halay çekerek sahneden ayrılıyorlar.

Performans önünde okunan metinde ise şu ifadeler yer alıyor:

"Haziran ayında İstanbul Onur Yürüyüşünde 300'den fazla kişi gözaltına alındı. Hükümet gökkuşağı sembollerine ve kuir sanatçılara sansür uyguluyor. Türkiye’de LGBTİ+'lara uygulanan şiddeti, oluşturulan korku atmosferini kınıyor bugün Türkiye'deki kuir direnci kutluyoruz!"


Etiketler: kültür sanat, dünyadan
İstihdam