14/03/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Yetişkinler arasında rızaya dayalı eşcinsel ilişkinin kriminalize edildiği Uganda’da yeni nefret yasası LGBTİ+ olduğunu söylemeyi on yıl hapisle cezalandırmayı hedefliyor!

Uganda'da nefret yasası! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Uganda Meclisi

Uganda’da yasama LGBTİ+’ları kriminalleştiren yeni bir yasa için çalışıyor. Meclis, 28 Şubat’ta daha önce yürürlükten kaldırılan 2014 Eşcinsellik Karşıtı Yasası'nın nefretle güncellenmiş versiyonunun gündeme alınmasına müsaade etti.

Bu yasa tasarısı “eşcinsel ilişki amacıyla” ve “eşcinselliği teşvik etmek amacıyla” başka bir kişiye dokunmayı suç haline getiriyor. Yasa kabul edilirse LGBTİ+ olduğunu ifade etmek de suç sayılacak. Yasa tasarısının LGBTİ+ olduğunu söyleyen kişilere uygun gördüğü ceza ise 10 yıla kadar hapis.

Yasanın amacı dünyanın birçok ülkesindeki sağ ve gerici iktidarlardan tanıdık gelebilir: “Geleneksel, heteroseksüel aileye yönelik tehditlerle” mücadele.

Eşcinsel ilişkiyi yasaklamakla yetinmeyen Uganda…

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Ashwanee Budoo-Scholtz yasayı şöyle değerlendiriyor: “LGBT’ler Uganda'da pek çok riskle karşı karşıya. Ceza kanunu zaten ‘eşcinsel ilişkiler’ olarak ifade edilen ‘doğanın düzenine aykırı cinsel bilgiyi’ müebbet hapisle cezalandırıyor. Hükümet, insanları varsaydıkları cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri temelinde iki büyük tutuklama gerçekleştirdi ve LGBT gençlerin sığınağına baskın düzenledi, burada kalan gençlere işkence uyguladı. Ağustos 2022'de hükümet, LGBT hakları örgütü Sexual Minorities Uganda’nın dernekleşmesini engelledi.”

Ashwanee Budoo-Scholtz, “Ugandalı politikacılar, LGBT’leri hedef almak yerine, temel insan haklarının savunmasız azınlıklar da dahil olmak üzere tüm Ugandalılar için geçerli olduğunu kabul etmeli” diyor.

Pandemide LGBTİ+ gençlere işkence

Nisan 2020’de belediye başkanının da aralarında olduğu bir grup, Uganda'da bir LGBTİ+ gençlik sığınma evine baskın düzenleyerek orada yaşayan 23 kişiyi tutukladı.

Yetkililer tutuklama gerçekleştikten sonra LGBTİ+ gençlerden ikisine ağır şekilde şiddet uyguladı.

LGBTİ+ karşıtları gerçekte kim?

Kerem Selçuk’un bu ay KaosGL.org için Türkçeleştirdiği Leena Patel’in “LGBTQİA+ hak savunuculuğunuzda gerçekten samimi misiniz?” yazısında ülkedeki LGBTİ+ karşıtlığına dair şu bölümü hatırlamak önemli:

“ABD'de Hıristiyan evanjelik hareketinden ve daha yakın zamanda Birleşik Krallıktaki trans dışlayıcı radikal feministlerden (TERF'ler) beslenen LGBTQİA+ karşıtı insanlar, LGBTQİA+ ların kazanımlarını baltalamak adına genellikle henüz gelişmekte olan bölgelerdeki insanları etkilemeye çalışıyor. Uganda'ya Hıristiyan evanjelizminin ihracatıeşcinsel ilişkinin kendisini, 'teşvik edilmesini' veya tanınmasını suç sayan eşcinsel karşıtı yasaların genişlemesine yol açtıBu tür gruplar aynı zamanda büyük meblağlarda para ve propaganda yardımıyla Uganda’nın politik gündemini şekillendiriyor. Sağcı dindar gruplar da eşcinsel ilişkinin suç olmaktan çıkarılmasını önlemek için ilgili taraflar olarak temyiz başvurusunda bulundular. Bu karanlık hareket şimdilerde ise İngiltere'ye ve Avrupa'ya yayılıyor.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, dünyadan
İstihdam