31/10/2021 | Yazar: Kaos GL

Hayvanlara Özgürlük Kolektifi 1 Kasım Dünya Vegan Günü Ankara etkinliğinde Zeynep Çakıcı ve KaosGL.org editörü Aslı Alpar bütünleşik özgürlük mücadelesi üzerine konuştu.

Vegan Günü’nde queer ve türcülük hareket konuşuldu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hayvanlara Özgürlük Kolektifi (HÖK) 1 Kasım Dünya Vegan Günü Ankara etkinliğinde Zeynep Çakıcı ve KaosGL.org editörü Aslı Alpar bütünleşik özgürlük mücadelesi üzerine konuştu.

vegan-gunu-nde-queer-ve-turculuk-hareket-konusuldu-1

“İnsanlar olarak insan dışı hayvanlarla beraber yaşamayı öğrenmeliyiz”

30 Ekim Cumartesi günü Ankara Halkevleri'ndeki etkinlikte Çakıcı queer hareketinin hayvan özgürlüğü aktvizmiyle bağına değindi, özgürlükçü hareketlerin neden bir arada yürümesi gerektiğini söyledi: “Eğer türcülük, cinsiyetçilik, transfobi, ırkçılık gibi ayrımcılıkların ortadan kalkmasını istiyorsak gerçek anlamda sorumluluğu eşit şekilde üstlenmemiz gerekir ve vegan olmak insanın yeryüzünde birlikte yaşadığı hayvanlara karşı asgari sorumluluğudur. Hissedebilen hiçbir canlının bedeni ve emeği üzerinde hak iddia etmemeliyiz. İnsanlar olarak insan dışı hayvanlarla beraber yaşamayı öğrenmeliyiz.”

vegan-gunu-nde-queer-ve-turculuk-hareket-konusuldu-2

Alpar, kesişimsellik ya da bütünleşik özgürlük terimleri yerine tarihsel maddeci türcülük karşıtlığından bahsetti. İtalyan filozof Marco Maurizi’nin tezleri üzerinden konuşmasını sürdüren Alpar, özgürlükçü hareketlerin kesişimselliğine yönelik eleştirilerini aktardı.Etiketler: yaşam
nefret